Oroszországban ma a kereskedők légzsák és blokkolásgátló nélkül is eladhatnak új autókat. A vécék és mosdók hiánycikkek. A mozikban pedig a kevés hollywoodi filmek egyike a kilenc évvel ezelőtti sikerfilm, „A Wall Street farkasa”.
A készletek kimerülőben, ahogy a szankciók elkezdtek begyűrűzni az átlagos orosz vásárlók életébe – írja a Wall Street Journal. A vállalkozások és a fogyasztók többet fizetnek az olyan hiánycikkekért, mint az autóalkatrészek, amelyek ára némelyik esetében a hétszeresére emelkedett. A helyzet valószínűleg még rosszabb lesz. A repülőgépek utasainak és poggyászainak átvizsgálására szolgáló berendezések az engedélyezett élettartamuk végéhez közelednek – közölte egy repülőtereket üzemeltető csoport. A kormány vagy tovább használja a berendezéseket, vagy a személyzetnek kézzel kell átvizsgálnia az utasokat. Az üzletekből eközben kiürülnek a vécécsészék, csapok és mosdók, ami ebben az esetben is az árak emelkedéséhez vezet.
A hiány az ukrajnai invázió miatt Oroszország ellen bevezetett nyugati szankciók hatásának valós mutatójaként jelent meg. Bár a közgazdászok szerint az ország idén mély recesszióba kerül, Moszkva eddig a magas árú olaj és gáz eladásából származó pénzzel tudta tompítani a hatást. „A kormány megpróbálja enyhíteni a csapást, de ez minden, amit tehet” - mondta Ivan Fegyakov, a szentpétervári INFOLine tanácsadó cég vezérigazgatója. „Nem tudják visszafordítani a helyzetet, így elkerülhetetlenül a gazdaság lassulását, a fogyasztói kiadások csökkenését és a legtöbb gazdasági mutató általános romlását fogjuk látni.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök bagatellizálta a háború hatását, mondván, hogy a Nyugat gazdasági villámháborúja kudarcot vallott. A kormány megduplázta az importhelyettesítés politikáját, amelynek célja, hogy a külföldi árukat hazai termékekre cserélje, annak ellenére, hogy az évek óta tartó erőfeszítések alig hoztak eredményeket.
A hiányok ellensúlyozására a kormány engedélyezte az áruk behozatalát az azokat gyártó vállalatok akarata ellenére, kijelentve, hogy ezek az áruk mentesülnek a védjegytörvények alól. A listán olyan gyártók elektronikus alkatrészei szerepelnek, mint a Cisco Systems Inc., az Intel Corp. , a Motorola Solutions Inc. és a Siemens AG, valamint olyan ipari termékek, mint a papír, a textil, a kerámia, a mozdonyok és az atomreaktorok. Az Oroszországból távozó márkák helyett pedig néhány új, házi készítésű termék került a polcokra, köztük a CoolCola, a Fancy és a Street, amelyek a Coca-Cola, a Fanta és a Sprite helyettesítésére szolgálnak.
A filmiparban a mozikban a régi hollywoodi és szovjet filmeket vetítik újra, miután a Walt Disney Co. , a Sony Group Corp. és a Warner Bros. Discovery Inc. leállította az új filmek oroszországi forgalmazását. Május végén a legtöbbet emlegetett vetítés a kilenc évvel ezelőtt megjelent A Wall Street farkasa volt. Az ismétlések nem fékezték meg a veszteségeket. Az Urál és Nyugat-Szibéria egyik moziláncában a február 24-i invázió óta a látogatottság 70-80%-kal csökkent – becsülte a tulajdonos. „Válságos időszakhoz érkeztünk” – mondta a tulajdonos, aki nem kívánta magát megnevezni. Azért maradt nyitva, mert a mozijainak otthont adó bevásárlóközpontok március óta ingyenes bérleti díjat ajánlottak, ami várhatóan hamarosan véget ér. Arra a kérdésre, hogy a kormány hogyan tud segíteni, csak ennyit mondott: „Azzal, hogy leállítja a háborút.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.