Ha marad a kata, akkor komoly változásokra van szükség.
Az év végéig hátralévő időt az kata módszertani átalakításának alapos kidolgozására kellene fordítani, ezért sem logikus egy évközi változtatás bevezetése – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Parragh László a Világgazdaságnak. Parragh szerint utóbbi az adminisztrációs és bürokratikus terhek miatt „többet vinne, mint hozna”, ezért azt támogatja, hogy jövő januártól induljon el az új rendszer.
Szerinte a kata megszüntetése és markáns áttervezése mellett és ellen is szólnak érvek, erről egyelőre korai dönteni.
"A módosítás kockázata, hogy az új szabályozás vajon milyen vállalkozói hozzáállást vált majd ki. A kivezetéssel pedig visszamegyünk a startmezőre, az adózóknak ismét be kellene lépniük egy adónembe, amire a hajlandóság kérdéses. Azonban ha véget is ér a katázás, a helyére lépő adónak azonnal meg kell jelennie, hogy senkit ne érjen kár" - fogalmazott.
Parragh szerint úgy kell fenntartani a kedvezményes adóztatást az önfoglalkoztatóknak és az alacsony egzisztenciájú vállalkozásoknak, hogy ne lehessen vele visszaélni. A katások 20-30 százaléka visszaélhet most a rendszerrel, de az is lehet, hogy ez csak óvatos becslés.
Az adószintet is emelni kell a későbbi nyugdíj miatt. Ha marad a kata, a bevételi plafont 18 millióra kell emelni Parragh szerint - ezzel összhangban nyilatkozott Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón -, az egy megrendelőhöz normál adózás mellett engedélyezett éves 3 milliós számlázási maximum viszont csökkenhet.
Ezzel lehet ugyanis megakadályozni az ügyeskedést. Korábban véleményt mondott a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara is, amely nem megszüntetné, hanem átalakítaná a katát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.