A Finnországban felhasznált gáz mintegy 60-70 százaléka Oroszországból származik.
Miközben Finnország azon tanakodik, hogy csatlakozzon-e a NATO-hoz, kénytelen felkészülni arra a lehetőségre is, hogy Oroszország leállítja a gázszállításokat – írja a Sky News. A finn kormány múlt csütörtökön közölte, hogy nem hajlandó eleget tenni Moszkva követelésének, és rubelben fizetni a gázért. Ez a szállítások leállításához vezethet – ahogyan az történt Lengyelországban és Bulgáriában is.
Finnország akár már a jövő héten bejelentheti, hogy csatlakozni kíván-e a NATO-hoz – dacára minden, fenyegetéssel felérő orosz figyelmeztetésnek. „Finnország felkészült arra a lehetőségre, hogy az Oroszországból érkező gázszállítások megszűnnek” – mondta Tytti Tuppurainen finn európai ügyekért felelős miniszter.
Tuppurainen hozzátette, hogy országa intézkedéseket tesz egy ilyen eshetőség kezelésére, beleértve az alternatív energiaforrások kutatását. A Finnországban felhasznált gáz mintegy 60-70 százaléka Oroszországból származik. Tavaly azonban a teljes energiafogyasztás alig több mint 5 százalékát tette ki.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy Svédországban és Finnországban is szaporodnak az aggodalmak az esetleges NATO-csatlakozással kapcsolatban. A svédeknél a kérdés a kormányzó szociáldemokrata pártot is megosztotta, míg a finneknél az államfő az ezzel kapcsolatos álláspontját csak Vlagyimir Putyin május 9-i beszéde ismeretében akarja majd nyilvánosságra hozni.
Az orosz-ukrán háborút követő hírfolyamunkat alább találja:
Oroszország atomrakétákkal gyakorlatozott, akár hatszázan is meghallhattak a mariupoli színházban - percről percre az orosz-ukrán háborúról
Betörtek az orosz csapatok a mariupoli Azovsztal-acélgyár területére, azonban a városból még így is több száz embert sikerült kimenekíteni az ukrán elnök szerint. Élő közvetítésünk Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról, a háború 71. napján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.