Számos üzletben szembesülhetünk azzal, hogy rendkívül megnőtt a csempék ára az elmúlt időszakban, ám nem ez az egyetlen probléma: egyes típusokra már most is akár 3-4 hónapot kell várni, más fajták gyártását teljesen be is szüntethetik.
„A termékek ára folyamatosan változik, ezért a kiírt árak nem minden esetben tükrözik a valóságot” – szembesül a kiírással az, aki a burkolatbolt.com oldalára látogat. Nem egyedi az eset, ugyanis számos csempét árusító bolt jelzi azt, egyes termékek ára bizonytalan, mások elérhetősége kérdéses. „Bár jelen pillanatban még a külföldről érkező megrendelések közel 85%-a 4 hetes vállalási idővel szállítható, bizonyos olasz és lengyel csempék már egyáltalán nem elérhetőek, máshol a gyártás időpontja 3-4 hónapra tolódik ki” – mondta el a hvg.hu-nak Borbély Zsolt, a Burkolatbolt.com üzletvezetője.
A háború miatt akadozik a csempegyártáshoz szükséges kaolin behozatala
A jelenlegi helyzet egyik oka az, hogy akadozik a gres porceán- és a fehér agyaggyártás elengedhetetlen adalékanyag, a kaolin behozatala – mondja Borbély Zsolt. Az Európába importált kaolin nagyjából 85%-át a háború előtti időkben még Ukrajnából szerezték be a gyártók, azonban ezek a források a háború miatt elapadtak.
A probléma főleg a világ legtöbb csempéjét előállító olaszokat és a lengyeleket sújtja. Bár a nyugat-európai gyártóknak Borbély Zsolt szerint még vannak tartalékaik, de hamarosan a kapacitásaikat átcsoportosíthatják:
átállhatnak a népszerűbb csempék gyártására, a kevésbé keresett termékek gyártásával pedig leállhatnak, és bíznak benne, hogy a helyzet még azelőtt megoldódik, mielőtt kifogynának a kaolinból.
Például az egyik lengyel csempegyártó már komolyan fontolgatja, hogy egy olyan vis maior helyzetet jelent be, amely alapján az összes addigi nagykereskedéssel kötött szerződését felmondja, miután a megrendelt mennyiséget a továbbiakban nem tudja biztosítani. A gyár ezzel felfüggesztheti minden meglévő hosszú távú szerződését, és új feltételeket támaszthat majd a vevőkkel szemben.
A kaolint Indiában is bányásszák, de ezt az anyagot először finomítani kell ahhoz, hogy alkalmas legyen a csempe gyártására, ez a folyamat éveket vesz igénybe, ráadásul a szállítási költségek miatt sem éri meg onnan behozni. Borbély Zsolt azt mondja, bizonyos gyárak úgy próbálnak megoldást találni a jelenlegi helyzetre, hogy a saját készleteik kihasználása mellett felvásárolnak vagy újranyitnak bányákat.
A csempék nagy részét vörösagyagból készítő spanyol gyártók saját készleteik felhasználása mellett be tudják szerezni az anyagot Észak-Afrikából is, de a kaolint ők is keletről szerzik be, ebből jelenleg a nagyobb gyárak 10 hónapos tartalékkal rendelkeznek – mondta el Borbély Zsolt.
Kaolin (fehér agyag) |
A természetben előforduló lágy, porózus agyag, amely a kaolinit ásványcsoportba tartozik. A finom porcelán alapanyagául használják, valamint töltőanyagként a papír és a festék gyártásánál. Az élemiszeriparban is használják mint csomósodást gátlót és hordozót. Élelmiszeradalékként kódja E 559. |
A magyar gyártásnál még nem jelent problémát a kaolin hiánya
Magyarországra kaolint 2021-ben csupán 45 milló forint értékben hoztak be Ukrajnából, és azt még a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben is csak 76 millió forint értékben importálták.
Ráadásul Magyarországon is elérhető a hazai csempegyártáshoz szükséges kaolin. A hvg.hu megkeresésére a Zalakerámia Zrt. közölte, a vállalat mindkét gyáregységében teljes kapacitással zajlik a gyártás. Azért nem szembesültek a kaolin elérhetőségének problémáival, mert a burkolólapok laptestét magyarországi lelőhelyű, saját bányákból származó alapanyagokból állítják elő.
A drágulással azonban a hazai gyártó is szembesült: „főként Olasz- és Spanyolországból hozzuk be a hozzáadott alapanyagokat (máz, fritt, tinta, pigment, folyósító szerek), ezek ára rendkívül jelentős mértékben emelkedett az elmúlt időszakban”. A gyártáshoz szükséges energiaárak emelkedése is drágítja a csempéket.
Energetikai felár, a koronavírus-járvány utóhatásai, szakemberhiány
Az elmúlt időszakban a – még elérhető - csempék ára is rendkívül, 30-50%-kal emelkedett. Például a népszerű metrócsempe négyzetméterének ára az ünnepek előtt még 3990 forint volt, ez most 7000 forintra fog emelkedni – mondta el Borbély Zsolt.
A drasztikus drágulás egyik oka a forint gyengülése mellett az, hogy a csempegyártás során használt, folyamatosan működő kemencék rendkívül nagy mennyiségű energiát használnak fel, így a gázáremelkedés jelentősen megemeli a gyárak költségeit. Emiatt egyes, főként a spanyol gyártók április 1-től energetikai felárat vezettek be, ami azt jelenti, hogy
minden eladott négyzetméter után extra 1-4 euró + áfa összeget kell kifizetniük a vásárlóknak. Ezt a gyártók havonta felülvizsgálják, és szükség esetén tovább növelik majd.
Ráadásul a háború közvetlenül a koronavírus-járvány lecsengése után tört az iparágra, amikor is számos nyugat-európai csempegyártó üzem hónapokra leállította a termelését. Míg a nagyobb cégek túlélték a leállásokat, több kisebb gyártó tönkrement.
Emellett nagyon korlátozza a versenyképes áron elérhető csempék körét az is, hogy a konténeres szállítás ára többszörösére emelkedett a koronavírus-járvány óta, és a szállítási idő is bizonytalan, ami egy kivitelezéshez szükséges alapanyag esetében megengedhetetlen.
Amúgy is kevés a burkoló szakember, alkalmazkodni kell az ő elérhetőségéhez is. A vevőknek ezért fontos, hogy olyan csempét választanak, ami belátható időn belül elérhető
– mondta el Borbély Zsolt.
Ezért a versenyképes csempék közül kiesik a kínai áru is, ami Borbély Zsolt elmondása szerint korábban még a kedvező ár-érték aránya miatt volt népszerű, de annyira megdrágult a szállítás, hogy mire az országba érkezik, már nem rúg labdába a társaival szemben.
Raktáraznak csempéből, vagy kivárnak a felújítással
Az üzletben jelenleg még több ezer termék közül válogathatnak a vásárlók, de a jelenlegi hatalmas kínálat helyett jobb, ha hozzászokunk ahhoz, hogy abból válogathatunk majd, ami elérhető
– mondta el a Burkolatbolt.com üzletvezetője.
Számos nagykereskedelem inkább betárolja a csempéket, és a tőkeerős kivitelező cégek is akár több ezer négyzetméternyi csempét vásárolnak fel, nem ritkán közvetlenül a gyártóktól. A kivitelező cégek egy része arra az esetre táraz be, hogy nehogy egy társasház-kivitelezés során leálljon az építkezés – mondta el Borbély Zsolt.
Ráadásul aki még most vásárol, a további drágulásoktól kímélheti meg a pénztárcáját, bár a jelenlegi árak most is sok lakásfelújítást fontolgató magánembernek magasak – ők bízva abban, hogy a helyzet 1-2 éven belül rendeződik, elhalaszthatják a felújítást a Burkolatbolt.com üzletvezetője szerint.
Megkerestünk egy kivitelező vállalkozót is, aki a hvg.hu-nak elmondta, hogy bár a burkolatok drágulásával már szembesültek, azonban korábban sem volt ritka, hogy egyes, főként egyedi olasz csempékre akár hónapokat is kellett várni. Ezért, már most is bevett gyakorlat, hogy raktárkészletet tartanak fent, hogy rugalmasabban ki tudják szolgálni a vásárlói igényeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.