Az EU által indított jogállamisági eljárásról a külügyminiszter azt mondta: ez egy politikai vita, a vádaknak pedig semmi közük a valósághoz.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban tartózkodik éppen, és innen jelentkezett be a CNN egyik adásába, hogy Richard Quest kérdéseire válaszoljon. A téma elsősorban az ukrajnai háború volt, valamint az orosz gázellátás, illetve Magyarország ezzel kapcsolatos álláspontja.
Szijjártó mindenekelőtt arról beszélt, hogy egy ország gáz-, illetve olajellátása nem filozófiai, kommunikációs, ideológiai vagy politikai kérdés, hanem fizikai kérdés. Elmondta, hogy a gázellátásunk 85%-a és az olajellátásunk 65%-a érkezik Oroszországból, amit az infrastruktúra határoz meg.
Nem szórakozásból van ez így, ez a fizikai helyzet Közép-Európában” – mondta.
Szijjártó szerint nincsenek alternatív gázforrások, sem pedig alternatív szállítási útvonalak, amik lehetőséget adnának rá, hogy megszabaduljunk az orosz olajtól és orosz gáztól az előttünk lévő néhány évben.
A Gazprom újabb szöget vert be a rezsicsökkentés koporsójába
A lengyel és a bolgár kormány nem ment bele, hogy Moszkva egyoldalúan átírja a gázvásárlási szabályokat, a Gazprom ezért nem szállít állami gázcégeiknek. Fizikailag ettől még a két országba áramlik az orosz gáz, sőt az állami gázcégek is hozzájuthatnak orosz molekulákhoz - legfeljebb nem közvetlenül a Gazpromtól.
A háborús helyzetről Szijjártó azt mondta: a kormány legfontosabb kötelessége most, hogy garantálják Magyarország és a magyar emberek biztonságát.
Az EU által indított jogállamisági eljárás témája következett ezután, amire Szijjártó a következőket reagálta. Szerint egy politikai vitáról van szó, a vádak pedig hamisak, semmi közük a valósághoz. Mint mondta, a választáson ismét győzelmet arattak, ezt azonban „a brüsszeli liberális mainstream” nem tudja megemészteni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.