A területen még egy kapavágás sem történt.
Hajdúnánáson épül fel egy vadonatúj motorversenypálya, ahol jövőre már versenyeket is rendeznének, ám a területen eddig egyetlen kapavágás sem történt a 444 szerint. A portál azt írja: a projekt egyelőre ott tart, hogy majd talán csak most, sokadik nekirugaszkodásra fognak konkrét ajánlatot kapni azok a gazdák, akik földjén a versenypálya épülne.
Az új MotoGP-pályáról Palkovics László innovációs és technológiai miniszter 2019 nyarán kezdett tárgyalni a nemzetközi jogtulajdonossal, a Dornával, hogy Magyarország vegye át az addig a csehországi Brnóban tartott futamot. A kormány 2019 őszén be is jelentette a szándékot. A hajdúnánási helyszín mellett 2020 tavaszán döntöttek, azután, hogy kiderült: a feltételeknek nem felel meg a Hungaroring.
65 milliárdból épít MotoGP-pályát a kormány Hajdúnánásnál
Korszerű, multifunkcionális pálya lesz ez - jelentette be Palkovics miniszter.
A szerződéskötés 2021 márciusban történt, és ekkor kellett volna elkezdeni a konkrét tárgyalásokat a kijelölt helyszínen fekvő földek tulajdonosaival, de erre azóta sem került sor. Ez azért is problémás, mert a tervek szerint 2023-ban már futamot rendeztek volna a pályán, de ez biztosan nem lesz így.
A 444 szerint az ügyben kötött szerződésben van egy pont, mely szerint 2022. január végéig jelezni kell, ha csúszik a beruházás. Ezt a csúszást a portál szerint már jelezték a Dorna felé. Ezzel együtt egy kormánydöntés is megjelent néhány hónapja, ami elvont 15,5 milliárd forintot, kifejezetten a MotoGP-pályára címkézett összeget a Humda Zrt.-től. A cég elnök-vezérigazgatója, Weingartner Balázs azt mondta a hadjúnánási önkormányzatnak február végén:
ez nem jelenti azt, hogy ne épülne meg a pálya, ők maguk jelezték, hogy a munkálatok féléves csúszása miatt a pénzt idén nem tudnák felhasználni, ezért áttolják jövőre.
De a 444 szerint a területen még egy kapavágás sem történt. Arra a kérdésre, hogy a földmunkák miért nem kezdődtek meg, a Humda azt válaszolta: „Vannak olyan földterületek, amelyek nem állami tulajdonúak, így első lépésként meg kellett teremteni ezek megszerzésének jogi hátterét.”
A Humda arra a kérdésre pedig, hogy hogyan áll most az építkezés, azt válaszolta: „A beruházás jelenlegi két legfontosabb feladata a beruházáshoz szükséges ingatlanok megszerzése, valamint a tervezési feladatok végrehajtása. A területrendezés már az utolsó szakaszban tart. Jelen pillanatban folyamatban van a beruházás helyszínét érintő ingatlanok megszerzése, májusban várhatóan minden érintett ingatlantulajdonos megkapja a korábban már velük leegyeztetett és előkészített szerződést a csereföldekre vonatkozóan, illetve a kötelező érvényű ajánlatot az adásvétel vagy kisajátítás esetében.”
A 444 szerint összesen 650 hektár termőterület megvételéről vagy elcseréléséről kell megállapodni a gazdákkal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.