Egyre tragikusabbak a gazdasági következményei is Putyin Ukrajna elleni háborújának, mert a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre nemigen képes exportálni – állapítja meg a Bloomberg.
A mezőgazdaság szempontjából a legrosszabbkor következett be a háború: aknák akadályozzák a vetést a gabona- és napraforgóföldeken. Ezenkívül egyre nagyobb a műtrágya- és üzemanyaghiány. A másik fő baj az, hogy az orosz haditengerészet lezárta az ukrán kikötőket, ahonnan régebben az exportszállítmányokat indították. Ezért aztán a gazdaságok vagy a szárazföldön próbálják meg külföldre szállítani a termést, de ez szűk keresztmetszet, amelyet nagyon is akadályoz a háború. Így aztán a legtöbb gazdaság helyben próbálja meg értékesíteni a termést Ukrajnán belül.
Emiatt a szakértők 30-55%-os csökkenéssel számolnak a különböző terményfajtákban.
Várhatóan 4,5 millió tonnával lesz kisebb a kukoricaexport, amely így körülbelül 23 millió tonna lehet, míg a búzaexport 1 millió tonnával csökkenhet – írja legfrissebb becslésében a washingtoni agrárminisztérium. Emiatt csak 278 millió tonnára lehet számítani a globális búzakészletben. A kukoricakészletre vonatkozó becslést is módosították 305,5 millió tonnáról 301 millióra. A szója esetében 90 millió tonnáról 89,6 millió tonnára csökkent a globális előrejelzés.
Szomorú kilátások
Az ukrán kormány szerint 25%-kal csökken idén a vetés területe a háború miatt. Ukrajna legnagyobb gabonaexport cégének főnöke úgy nyilatkozott a Wall Street Journalnek, hogy ez túlságosan optimista becslés. Szerinte ennél rosszabb a helyzet.
A New York Times arra hívta fel a figyelmet, hogy a háború miatt rekordokat döntögetnek az élelmiszerárak a világpiacon. A világ búza-, kukorica- és árpaexportja a háború áldozata lett. Más oldalról a műtrágyapiacon még rosszabb a helyzet, mert a szankciók miatt óriási a hiány az eddig Oroszországból és Belaruszból érkező szállítmányok kiesésével.
Putyin inváziójának a kezdete óta a búza ára 21%-kal lett magasabb, az árpáé 33%-kal, néhány műtrágya esetében pedig a 40%-ot is meghaladja a drágulás.
Kedvező viszont, hogy a rizs ára nem emelkedik a világpiacon. Emiatt a fogyasztók egy része változtathat a szokásain. Afrika szegény országai például ily módon csökkenthetik az éhezés kockázatát.
A Bloomberg arra emlékeztet, hogy az árak a világpiacon meghaladják a 2008-as rekordszintet, miközben a készletek bőségesek. Épp ezért a portál nyugalomra int, mert szerinte Putyin Ukrajna elleni háborúja miatt túlságosan idegesekké váltak a piacok, holott a készletek nem adnak okot komoly aggodalmakra.
Vetőmaggal segít a magyar kormány |
Húszmillió forint értékű kukorica- és napraforgó-vetőmagot, valamint burgonya-vetőgumót adományoz az Agrárminisztérium a háború miatt nehéz helyzetbe került kárpátaljai gazdáknak – közölte Nagy István tárcavezető. A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz-ukrán konfliktus jelentős kihívás elé állítja az agráriumot. Kárpátalján sok gazda, ha meg is szeretné művelni a szántóterületeit, azok bevetésére vagy beültetésére már nincs lehetősége. A háború okozta kereskedelmi nehézségek közepette ugyanis helyben nem lehet megfelelő mennyiségű növényi szaporítóanyaghoz jutni. |
Az ukrajnai háború hétfői fejleményeiről percről percre tudósításunkban minden hírt megtalál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.