Gazdaság hvg.hu 2022. március. 11. 11:29

20 százalékos inflációval és a Szovjetunió szétesése óta alig látott recesszióval számol az orosz jegybank

Független elemzőket kért meg az orosz központi bank, hogy adjanak előrejelzést, mi várható 2022-ben az orosz gazdaságban. Nem valami fényes a jövőkép.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Drasztikusan megváltoztak a gazdasági körülmények az elmúlt két hétben”

– ilyen finoman fogalmazta meg Alekszej Zabotkin, az orosz jegybank kormányzóhelyettese azt, hogy a világ jelentős része épp kiütni próbálja az orosz gazdaságot Ukrajna megtámadására válaszul. A jegybank 18 közgazdászt kért meg március első kilenc napjában, hogy adjon becslést, mire számíthat 2022-ben az orosz gazdaság. Az eredmény a Reuters cikke szerint a következő:

  • a szakértői becslések átlagosan 8 százalékos GDP-visszaesést várnak,
  • az infláció 20 százalékos lehet,
  • az irányadó kamat pedig 18,9 százalékos (az első nyugati szankciókra adott válaszul 9,5-ről 20 százalékra vitték fel ezt, tehát van, aki optimistán még kamatcsökkentést vár).

Hogy a 8 százalékos recesszió mennyire durva volna, azt jól mutatja, hogy még 2009-ben, a világgazdasági válság legsúlyosabb évében is csak 7,8 százalékkal esett vissza az orosz gazdaság, 1992 és 1994 között, a Szovjetunió széthullása utáni években mértek 8 százaléknál is nagyobb GDP-csökkenést. Az infláció pedig 2015-ben, a Krím elfoglalása utáni nyugati büntetések hatására is csak 16 százalékra ugrott, azóta 3-6 százalék közötti volt, 20 százalék körül vagy afölött az 1998-as pénzügyi krízis utáni pár évben járt.

Persze mindez még akár optimista forgatókönyvnek is tűnhet: Carmen Reinhart, a Világbank vezető közgazdásza szerint Oroszország nagyon közel jár az államcsődhöz.

Az orosz–ukrán háború pénteki híreit percről percre összeállításunkban olvashatják.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.