Gazdaság hvg.hu 2022. február. 13. 20:27

128,5 millió forintot kap Liu Shaoang a pekingi teljesítményéért, de élete végéig jól keres az arannyal

A megemelt olimpiai életjáradékok a téli olimpikonoknak is járnak.

Vasárnap olimpiai bajnok lett a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu Shaoang 500 méteren Pekingben, a dicsőség és az érem mellett azonban mást is hazavihet,

egész pontosan 50 millió forint pénzjutalmat.

2020-ban a kormány megemelte az olimpiai sportolók jutalmának és életjáradékának összegét, olimpiai aranyért 50 millió, ezüstért 35,7 millió, bronzért 28,5 millió forint jár, de egészen a nyolcadik (a legutolsó pontszerző) helyig bezárólag 21,5-től 2,8 millió forintig terjedő összeget kaphatnak a sportolók.

A teljes pekingi szerepléséért, azaz az egyéni aranyért 500-on, az egyéni bronzért 1000-en, a negyedik helyért 1500-on, valamint a vegyesváltóval nyert bronzért összesen 128,5 millió forint jár Liu Shaoangnak.

A férfi váltóval, amely címvédőként a B döntőben lesz érdekelt szerdán, tovább gyarapíthatja ezt az összeget.

De ez nem minden: az olimpiai dobogósok 35 éves koruktól kezdve életük végéig jogosultak az olimpiai életjáradékra, amely aranyérem esetén az előző évi átlagkeresetnek felel meg, míg ezüstnél 70, bronznál pedig 50 százaléka az az évi nettó átlagbérnek. Az összeg az érmek számának függvényében ráadásul halmozódik, Liu pedig két arannyal (egy Pekingben, egy Pjongcsangban) és két bronzzal büszkélkedhet, így a jelenleg érvényes, 403 600 forintos átlagbérrel számolva havi több mint 1,2 millió lenne az életjáradéka, a 35 éves korhatárig azonban még 12 éve van a sportolónak.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.