Az infláció letörése lesz 2022 legfontosabb gazdaságpolitikai feladata, miközben a választási osztogatás után az év közepétől komoly szigorításra lesz szükség – olvasható az Equilor elemzésében.
2022 is az inflációról és annak letörését célzó gazdasági, monetáris intézkedésekről szólhat az Equilor Befektetési Zrt. éves elemzése szerint.
Az Equilornál úgy számolnak:
- 2022-be 4,5 százalékkal nőhet a GDP,
- 4,8 százalékos lehet az infláció,
- az államadósság a GDP 79 százalékáról 75,5 százalékra csökken,
- az államháztartási hiány a 2021. végi 7,9 után az év végére a GDP 5,5 százalékára csökken,
- egy euró ára 365 forint körül fog mozogni, egy dolláré 320 forintnál,
- a jegybanki alapkamat 4,9 százalékosra nő.
Mindez új lehetőségeket teremt a befektetésekben, mert a részvénypiacokon a növekedési papírok felől az értékalapúak felé mozdulhat a kereslet, míg az állampapírok között az inflációkövetőek lehetnek népszerűbbek – áll az elemzésben.
A járvány miatt korábban bevezetett korlátozások negatív gazdasági hatásai egy ideig velünk maradhatnak, különösen az infláció – teszik hozzá. Ráadásul a választás előtt újabb pénzeső érkezik a háztartásokhoz, ami tovább fűti az első negyedévben az inflációt. Számos felfelé mutató kockázat érzékelhető, például az emelkedő energiaárak, az élénk belső kereslet, a megindult ár-bér spirál, illetve a kínálati oldali problémák. Az Equilor szerint éves az első negyedévben láthatunk még 7 százalék feletti inflációs számokat is.
Az elemzés szerint akárki nyeri is a tavaszi választást, kénytelen lesz a jelenleginél jóval szigorúbb fiskális politikát folytatni,
hogy az államháztartás hiányát az alkotmányban előírt szintre csökkentse, így várhatóan enyhén lassulhat a gazdasági növekedés üteme. A cél az állami beruházások fokozatos csökkentésével csak részben lehet elérhető, az alacsony hiányszámhoz szükség lenne az uniós források beérkezésére is.
A GDP-növekedést az első félévben elsősorban az erőteljes belső fogyasztás hajthatja, már csak azért is, mert rengeteg pénzhez juttatja a kormány a lakosságot, majd az ellátási lánc zavarainak enyhülésével a külső kereslet is élénkülhet az elemzés alapján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.