Domány András
Szerzőnk Domány András

A drágaság miatt háborgó közvélemény Mateusz Morawiecki miniszterelnök keddi bejelentését bizonyára nem bánja, de ez is az uniós szabályok felrúgását jelenti.

Inflációellenes pajzsnak nevezi a lengyel kormány azt a programot, amelynek keretében február 1-jétől hat hónapig 8 százalékos áfakötelezettség helyett áfamentes lesz a földgáz, és ez a társasházakra, kórházakra, iskolákra is vonatkozik. A vállalkozásokra – például a megnőtt gázszámla miatt bezáró éttermekre, üzletekre – azonban nem. A távfűtés adója 8 százalékról, a háztartási áramé 23 százalékról csökken 5-re, szintén július végéig. Az üzemanyag (benzin és gázolaj) adója 23 százalék helyett 8 lesz, de ott már mérsékelték a jövedéki adót is. A műtrágya adóterhe 23 százalékról nullára esik, mert a gázárak miatt megdrágult műtrágya miatt bajba kerültek a mezőgazdasági vállalkozások. Áfamentesek lesznek fél évig az eddig 5 százalékkal adóztatott alapvető élelmiszerek is.

A múlt héten egy kormánypárti képviselő az állami ármegállapítást is felvetette, de sokan emlékeztettek arra, hogy ez az 1989-ben megbukott rendszer be nem vált módszere volt. Ez kedden már nem került szóba.

Az inflációellenes csomag a becslések szerint havi mintegy 100 zlotyval (7,9 ezer forint) csökkenti a háztartások kiadásait, ezen belül az élelmiszerekre 45 zlotyval (3,5 ezer forint) kevesebbet költhetnek majd a családok. Az élelmiszer áfájának csökkentése akár 7 milliárd zloty (550 milliárd forint) bevételkiesést jelenthet az állami költségvetés számára, az összes tervezett áfacsökkentés pedig 15–20 milliárd zlotyval (1,2–1,6 ezermilliárd forint) terhelheti meg az idei büdzsét – közölte Morawiecki. Nagyon valószínűnek nevezte, hogy az év második felében módosítani kell majd a költségvetést.

Hozzátette: az áfacsökkentést akár az Európai Bizottság hozzájárulása nélkül is bevezetik, ami akkor is a közösségi szabályok felrúgása lenne, ha az állampolgároknak tetszik.

Az intézkedéseket az váltotta ki, hogy az újév után kézbesített áram- és gázszámlák drasztikus, akár többszörös növekedést mutattak, ami felháborodást váltott ki. Ugyanakkor főleg az élelmiszereket illetően szakemberek kételyeket is megfogalmaztak: nem biztos, hogy az áfacsökkentés ténylegesen mérsékli a fogyasztói árakat, és nem is csak azért, mert a kereskedők lenyelik, azaz saját hasznukat növelik meg, hanem mert a termelők költségei is jelentősen nőnek.

zöldhasú
Hirdetés