Gazdaság hvg.hu 2022. január. 11. 07:10

17 ezren az egészségügyet, 24 ezren a boltokat hagyták ott

Az új magyar foglalkoztatottsági csúcs ellenére rengetegen hagynak ott hiányszakmákat.

A kereskedelemből tűnt el a legtöbb ember a 2021. szeptember és november közti időszakban – írta a Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerőpiaci adatbázisából. A lap szerint míg tavaly ősszel csak 586,5 ezer ember dolgozott a szektorban, 2020. szeptember-novemberi időszakában 610,4 ezer ember. Ez 24 ezer fős csökkenést jelent.

A második legnagyobb pofont az egészségügy, azon belül is a szociális ellátás könyvelhette el: itt a bázisidőszakhoz képest 17 ezerrel mérséklődött a dolgozók száma. A Világgazdaság „egyfajta Covid-tünetként” értékelte, hogy a vendéglátásban hétezerrel, a szálláshely-szolgáltatásban kilencezerrel többen vállaltak munkát a vizsgált 2021. őszi hónapokban, mint egy évvel korábban.

Vannak szektorok, amik jelentős bővülést tudtak elérni: ilyen a raktározás, szállítás területe, ahol 28 ezer fővel vannak többen, azonban 586,5 főnek munkát adva a csökkenés ellenére is a kereskedelem a legtöbb embert foglalkoztató ágazat az országban a feldolgozóipar után (987,9 ezer fő). A dobogó harmadik fokára a közigazgatás fért fel, itt 425,6 ezer ember dolgozik. Az élbolyhoz tartozik az építőipar (368,4 ezer fő), az oktatás (360,8 ezer fő), az egészségügy, a szociális ellátás (315,2 ezer fő), a szállítás-raktározás (289,8 ezer fő), valamint a tudományos és műszaki tevékenység (224,8 ezer fő), és a mezőgazdaság (200,3 ezer fő).

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.