Orbán Viktor vejének BDPST-je többségi tulajdont vásárol a Gránit Bankban Hegedüs Éva elnök-vezérigazgatótól. Hegedüs vezető tisztségét megtartja.
A Gránit Bank tulajdonosi struktúrája új befektetővel erősödik – jelentette be a pénzintézet az éves eredményeket bemutató közleményébe rejtve. A folyamatban lévő tranzakció keretében a BDPST megvásárolja az E.P.M. tulajdoni részesedésnek túlnyomó többségét, a bank részvényeinek 57 százalékát.
A BDPST a Gránit Bank hosszú távú értéknövekedése iránt elkötelezett pénzügyi befektető, aki további tőkeemeléssel is kész biztosítani a dinamikus növekedéséhez szükséges tőkét – írják a közleményben.
A BDPST Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje kizárólagos tulajdonában álló cég.
A BDPST benyújtotta a tranzakció zárásához szükséges pénzügyi felügyeleti engedély iránti kérelmet a Magyar Nemzeti Bankhoz; az elbírálás folyamatban van - közölte a cég az MTI-vel.
„Cégcsoportunk elkötelezett pénzügyi befektetőként hosszú távon kívánja támogatni a Gránit Bank üzleti stratégiáját. Tőkeemelés formájában biztosítani kívánjuk a bank további dinamikus növekedéséhez szükséges tőkét. A BDPST Group célja, hogy a befektetéssel tovább diverzifikálja a cégcsoport tevékenységét. Hiszünk a Magyarországon, de globálisan is átalakuló pénzügyi szektor üzleti lehetőségeiben, ezért is kerestünk olyan befektetést, ahol a jövő sikereinek zálogát jelentő digitális szemlélet már adott” – magyarázta a bevásárlást Tiborcz István.
Tiborcz István emellett kiemelte, hogy a cégcsoport számára kimagaslóan fontos a gazdasági, a társadalmi, illetve a környezeti fenntarthatóság elve és gyakorlata. „A BDPST Group olyan befektetéseket keres, amelyek ezeknek a kritériumoknak egyaránt eleget tesznek. A száz százalékban magyar tulajdonú Gránit Bank rendkívül hatékony pénzintézet, amely
joggal lehet büszke az alacsony környezeti terhelésére, a minimalizált károsanyag-kibocsátására, valamint digitális, papírmentes megoldásaira, amelyekkel évente fák százait menthetik meg
– közölte a miniszterelnök veje.
A közlemény nem részletezi (üzleti titokról lévén szó, különösen folyamatban lévő tranzakció esetében), hogy a BDPST mennyiért veszi meg a Gránit többségi tulajdonrészét és milyen forrásból finanszírozza az ügyletet. Mindenesetre Tiborcz István cégcsoportja kiválóan teljesít, 2020-ban 1,2 milliárd forint adózott nyereséget ért el, a megelőző évben 4,8 milliárd forintot.
A BDPST-csoport sorra veszi a szállodákat, a Mátrában, Ausztriában, Budapesten, Spanyolországban. Utóbbi terjeszkedést annyira komolyan veszik, hogy Orbán Ráhel és családja ki is költöztek Marbellára – állítólag csak ideiglenesen.
A tranzakció nem jelent változást a Gránit Bank stratégiai célkitűzéseiben és üzleti modelljében, a bankot változatlanul Hegedüs Éva elnök-vezérigazgató (egyúttal a Magyar Bankszövetség elnökségi tagja) irányítja – olvasható a Gránit közleményében.
A BDPST nem mellesleg Hegedüs Éva tulajdonrészének nagyját veszi meg,
az E. P. M. Kft. kizárólagos tulajdonosa és ügyvezetője ugyanis a Gránit-vezér
„Meggyőződésem, hogy a Gránit Bank további növekedési kilátásai kiválóak, az ügyfelek nyitottsága folyamatosan nő a digitális megoldásokra, a bank pedig szolgáltatásainak bővülésével egyre nagyobb szeletet képes kihasítani a bankpiacon. A stratégiai célok továbbra is változatlanok: élen járni az innovációban, újabb és újabb banki termékeket bevezetni kiemelkedő ügyfélélmény biztosításával, folytatni a konzervatív hitelezési politikát, fenntartani a működéshatékonysági előnyt.
Az ehhez szükséges tőkét az új befektető biztosítja.
– emelte ki Hegedüs Éva, aki a kezdetektől irányítja a bankot.
A 2010-es évek közepén a magyar államnak közel feles tulajdonrésze volt a bankban, Hegedüs Éva (illetve az E. P. M.) előbb Demján Sándor alapító részvényeit vásárolta meg, majd a magyar állam 37 százalékos tulajdonrészét, így többségi tulajdonba került.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.