A távhőt is működtető városi cégnek új gázkereskedő után kell néznie. A polgármester szerint méltánytalan a kereskedő eljárása, perelni fog az önkormányzat.
Több távhőszolgáltatást működtető önkormányzat került nehéz helyzetbe az elmúlt hónapokban, amikor a velük szerződésben álló gázkereskedő módosítani szerette volna a tavasszal megkötött megállapodásokat. Most Győrben van gáz, mert a gázkereskedő felmondta a Győr-Szol önkormányzati céggel kötött szerződést, erről írt részletesen a Telex.
A hvg.hu írt arról még októberben, hogy a 2020-as árakhoz képest mostanra 8-10-szeresére drágult a földgáz. A nagyfelhasználók többsége tavasszal köt le egyéves mennyiséget úgy, hogy van egy 20-30 százalékos mozgómennyiség, erre fix árral szerződnek a kereskedővel. A kereskedők viszont többnyire azt a mennyiséget kötik csak le, amelyet a megrendelő biztosan elhasznál, a pluszmennyiséget a felhasználáskor szerzi be az igény szerint. Mivel most ezt a pluszt csak a tavaszinál 3-4-5-ször drágábban tudják beszerezni, ez nagy veszteséget jelent a kereskedőknek, nyilván ezért próbálkoztak azzal, hogy a már tavasszal megkötött szerződéseket módosítsák.
A hvg.hu is megkeresett korábban több távhőszolgáltatót, hogy belemennek-e a kereskedők ajánlotta módosításba, akkor a székesfehérvári és a szegedi szolgáltató is azt válaszolta kérdésünkre, hogy egyelőre még egyeztetnek a gázkereskedőkkel, a győriek nem válaszoltak. Napokkal később megszólalt Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester, majd a Megyei Jogú Városok Szövetsége is bejelentette, hogy kompenzációt várnak a kormánytól az elszabadult energiaárak miatt nehéz helyzetbe került közműcégeik támogatására. Győrben már ég a ház, ugyanis végül nem vezetett eredményre a kereskedővel való egyezkedés.
A Global NRG felmondta az önkormányzati céggel kötött szerződését, ami azt jelenti, hogy hétfőtől számítva hét nap alatt új gázkereskedőt kell szereznie a városnak, és új szerződést kell kötniük, ami a jelenlegi piaci árakon akár 5 milliárd forintjába is kerülhet a városnak. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere azt is kilátásába helyezte, hogy perelni fogják a kereskedőt, a Telexnek a kabinetvezető pedig azt mondta, hogy gáz lesz Győrben, a lakosok nem fognak érezni semmit a konfliktusból.
Korábban írtuk, hogy a távhőszolgáltatók azt várták, hogy a kormány majd közbelép, és nem engedi el a kezét a távfűtő cégeknek, például azzal, hogy nagyobb forrást biztosítanak a szolgáltatók rezsicsökkentési támogatására. Ez elmaradt, így most a távhősök vagy kénytelenek kiegyezni a gázkereskedőkkel, belemennek a szerződésmódosításba, ezzel viszont a sor végén az önkormányzatok fizethetnek százmilliókkal, vagy, ahogy Győr, milliárdokkal többet. A gázkereskedőknek pedig nem kell benyelniük a rezsicsökkentés terhét, azt majd elviszik az önkormányzatok, ha bírják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.