A G7-államok újabb oltási kampányt sürgetnek Afrikában, Kína egymilliárd vakcinát ígér. Nem véletlenül: a gyengén oltott lakosság körében jóval könnyebben alakulhatnak ki olyan veszélyes új vírusmutációk, mint az omikron.
A kínaiak hozzájárulása az afrikai oltási kampányhoz nagyon is jelentős, hiszen a Covax, az Egészségügyi Világszervezet vakcinaalapja eddig mindössze az egyharmadát küldte annak az 1 milliárd vakcinának, melyet Hszi Csin-ping elnök megígért – hangsúlyozza a Világegészségügyi Megfigyelési Központ (Observatoire de la Santé mondiale) társigazgatója, aki a közszolgálati RFI rádiónak nyilatkozott. Nathalie Ernoult elmondta, hogy Afrika lakosságának mindössze a 7%-a kapta meg mind a két védőoltást, ezért már a 20%-os szint elérése is nagy eredmény lenne. A WHO ugyanakkor 60%-ot tűzte ki célul Afrikában.
Az eddigi vakcinák eredményesek-e az omikronnal szemben? Nathalie Ernoult szerint még nem tudunk eleget az vírusvariánsról ahhoz, hogy erről a kérdésről tudományos alapon nyilatkozni lehessen, de addig is folytatni kell az oltási kampányt, hiszen a legtöbb helyen még a korábbi vírusmutációk fertőznek, és ezek ellen a vakcinák hatékonyak. A WHO támogatásával Dél-Afrika önálló vakcinagyártásba akar kezdeni, ha a Moderna ingyen átadja a szabadalmat. Ez komoly vitakérdés. A WTO-nak kellene döntenie erről, de a nagy gyógyszergyárak vonakodása miatt erre eddig nem került sor. A kereskedelmi világszervezet múlt heti ülését emiatt elnapolták.
Dél-Afrika izolálása jó megoldás? Ernoult szerint nem. Dél-Afrika ugyanis őszintén beszámolt az új, veszélyes variánsról, az omikronról – cserébe kizárták a világgazdaság rendszeréből. Dél-Afrika elnöke ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a jövőben sokan nem fognak őszintén beszámolni az új vírusvariánsról, ha látják a kedvezőtlen nemzetközi reakciót.
A jövő mindenképp a növekvő támogatás Afrikának az oltások terén – hangsúlyozta a Világegészségügyi Megfigyelési Központ társigazgatója, aki felhívta a figyelmet a helyszíni vakcinagyártás fontosságára. Ezt a kínaiak is ígérik, éppúgy mint Blinken amerikai külügyminiszter, aki nemrég Szenegálban járva felkereste a Pasteur Intézetet, amely Covid–19 elleni vakcinát állít elő Dakarban, és ehhez az USA 3 millió dollárral járul hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.