Az Egyesült Államok központi bankrendszerének feje szerint az omikron háromféleképpen is fenyegeti az ország gazdaságát.
Jerome Powell elmondta, hogy az omikron miatt tovább nőhetnek az árak, sérülhet a munkahelyteremtés mértéke, és tovább mélyülhet az ellátási láncban tapasztalható válság.
Egy szenátusi bizottság előtt elhangzott tanúvallomásában Powell rámutatott, hogy a gazdaságot megrendítette nyáron a delta variáns terjedése, ám az ősszel a fertőzések száma csökkenésnek indult és ezzel egyidejűleg a gazdaság is elkezdett magára találni. Ez utóbbinak látványos jele, hogy a munkanélküliség százalékos aránya 4,6 pontra csökkent, ami a 2020 májusa óta mért legalacsonyabb érték.
Powell prognózisa szerint az Egyesült Államok gazdasága idén ugyan ötszázalékos növekedéssel számolhat, viszont az omikron az őszi fellendülés eredményeit akár tönkre is teheti. Mivel a vírus következtében felmerült aggodalmak csökkenthetik a munkavállalói kedvet, főleg akkor, ha ezt a munkát nem lehet otthonról elvégezni. Ez pedig végső soron elmélyíti az ellátórendszerben már így is jelentkező válságot.
A bankvezér elmondta, hogy az infláció még egy jó ideig velük marad, véleménye szerint egy 22-es csapdáját jelenti a kialakult helyzet. A munkaerőhiány felsrófolta a béreket és az árakat, ám az előző hónapokban hirtelen megugró munkahely-növekedés hatására a munkáltatók kevesebb jelentkezőt találnak, mint ahány munkahelyet meghirdettek, amiért magasabb fizetésekkel kell munkavállalókat csábítaniuk magukhoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.