Gazdaság Lengyel Miklós 2021. november. 16. 21:34

Mi lesz, ha Boris Johnson beveti a jogi atombombát északír ügyben?

London azzal fenyegetőzik, hogy felmondja a Brexit-egyezmény egyik passzusát.

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke és David Frost brit Brexit-miniszter ugyan újabb eszmecserét tartottak, de Brüsszelben sokan vélik úgy, hogy a brit miniszterelnök a 16-os paragrafusra hivatkozva új helyzetet teremthet az északír kereskedelem ügyében.

A tárgyalások ötödik fordulóját rendezik meg Brüsszelben északír ügyben, de az EU központjában valószínűnek tartják, hogy november második felében Boris Johnson miniszterelnök beveti a jogi atombombát - írja a Politico.

Miről is van szó? Az általános Brexit-egyezmény részeként külön jegyzőkönyv rögzíti Észak-Írország helyzetét. Amennyiben bármelyik fél úgy értékeli, hogy ez nem működik, akkor alkalmazhatja a 16-os paragrafust, amely felfüggeszti az északír jegyzőkönyv érvényességét.

Boris Johnson kirúgott főtanácsadója ezzel kapcsolatban a napokban úgy nyilatkozott, hogy a brit miniszterelnök azt sem tudta, mit ír alá 2019 karácsonyán, de nem is nagyon érdekelte, mert "szét akarta tépni az északír jegyzőkönyvet". Írország külügyminisztere erre úgy válaszolt, hogy akkor a Brexit egész rendszerét fel kellene függeszteni.

"Ez aránytalan válasz lenne" - nyilatkozta David Frost. Boris Johnson a Brexit-miniszternél elszántabb: szívesen bevetné a nukleáris opciót. Ez derült ki, amikor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte holland miniszterelnök a G20-csúcstalálkozó idején Rómában eszmét cseréltek a brit kormányfővel.

Miért nem hátrálhat meg az EU?

Nevük elhallgatását kérő magas rangú uniós diplomaták szerint Brüsszel nem kapitulálhat Nagy-Britanniával szemben, mert akkor mások is vérszemet kaphatnak. Különösen a kínaiak lehetnek veszélyesek ebből a szempontból az Európai Unió számára. Joe Biden amerikai elnök ezért is figyelmeztetette Boris Johnsont, hogy ne kockáztasson ebben az ügyben, amely ráadásul kiélezheti újra a zöld szigeten élő katolikusok és protestánsok ellentéteit.

Londonban azzal érvelnek, hogy ebben az ügyben az EU kihasználta a brit kormány pillanatnyi gyengeségét. Most az erősebb-Nagy Britannia szeretné újratárgyalni az északír jegyzőkönyvet, de ebbe Brüsszel azért nem mehet bele, mert akkor más korábban aláírt egyezményeket is vissza lehetne csinálni.

Mi lesz a jogi atombomba bevetése után? Nem lesz azonnali robbanás - hangsúlyozza a Politico. Az északír jegyzőkönyv ugyanis előírja azt, hogy a bejelentés után egy hónapos tárgyalási időszaknak kell következnie.

Nem valószínű , hogy London az egész északír jegyzőkönyvet széttépné, hanem csak a kereskedelmi részt - írja a Politico. Az északír jegyzőkönyv pedig felhatalmazza az Európai Uniót, hogy "arányos lépéseket tegyen az egyensúly helyreállítására". Ezért Brüsszelben most tervet dolgoznak ki arra, hogy mit is csináljon az EU, ha Boris Johnson beveti a jogi atombombát.

Több opció is felmerült: a brit részvétel befagyasztása az európai uniós programokban, vámok bevezetése egyes brit termékekre vagy a Brexit kereskedelmi egyezmény felfüggesztése. Egyszóval szép hosszú út áll még az EU-brit tárgyalócsapat előtt - vonja le a tanulságot a brüsszeli Politico.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.