A magyar gazdaság gyorsan és sikeresen kilábalt a válságból, de ennek az ára gyors és jelentős egyensúlyi romlás – erről írt Matolcsy György a héten a Magyar Nemzetben.
Irányváltást a helyreállításban! Ezen a héten ezzel a címmel jelentetett meg Matolcsy György cikket a Magyar Nemzet honlapján. A jegybankelnök azt üzente ebben a kormánynak, hogy gyorsan változtatni kell a mostani gazdaságpolitikán. Mint írta,
Magyarországot gyorsan érhetik olyan pénzügyi sokkok, akár már a következő hónapokban, amelyekre most még a költségvetés egyensúlyi fordulatával fel lehet készülni, később azonban már nem.
Példaként itt a chiphiányt, az energiaárak drágulását, és az amerikai-kínai viszonyok romlását említette.
A magyar gazdaság jelentős részében gyors volt a helyreállás, csakhogy az egyensúlyi helyzet mutatói gyorsan romlanak – állapítja meg Matolcsy. „Nem egy-egy egyensúlyi mutató romlik, hanem valamennyi egyszerre” – írja. A költségvetési hiányunk már idén is rosszabb lehet a térség legtöbb más országáénál, jövőre pedig már az EU egyik legmagasabbja lehet, az államadósság alig csökken, így a magyar pénzügyi rendszer a régiónk legsebezhetőbbje lehet egy újabb külső sokk esetén, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig a régiónkban már csak Romániában és Bulgáriában nagyobb, mint itt, ezek mellé jön a magasabb infláció.
A válság kitörése után minden ország gazdasága sérülékenyebb lett, de máshol általában fokozatos javulás történt, a mi helyzetünk viszont több, mint egy éve romlik – számol Matolcsy. Ennek a helyzetnek a megoldásaként azt javasolja: gyors egyensúlyi fordulat kell.
Ehhez meg lehet tartani az összes eddigi életszínvonalat javító lépést, de el kell engedni, vagy át kell ütemezni a hiányt termelő, de versenyképességet nem erősítő állami beruházások egy részét.
A cikket azzal a figyelmeztetéssel zárja a jegybankelnök:
Ez most még elég, néhány hónap múlva már nem.
Hogy mire gondol, azt nem említi, mindenesetre a cikk utáni szereplő utóirat – Mahatma Ghanditól származó idézet: „A tisztességes nézeteltérés gyakran az előrehaladás jele” – azt sugallja, a jegybankelnök nem annyira konfrontációt szeretne a kormánnyal, hanem inkább atyai jótanácsot ad neki.
Az intelem publikálásának dátuma mindenesetre érdekes: a KSH kedd reggel közli a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményéről szóló adatát, amelyet meghatározhat az, hogy a kilábalást lassította az ipar megtorpanása. Délután pedig következő kamatdöntő ülését tartja a Matolcsy által vezetett MNB Monetáris Tanácsa, amely az elmúlt hónapokban – egyelőre nem túl nagy sikerrel – kamatemelésekkel igyekszik letörni az elszabaduló inflációt. Azt ugyan néhány hónapja a jegybank is megjósolta, hogy a leggyorsabb infláció novemberre várható, annak 6,5 százalékos mértéke azonban az elemzőket is meglepte.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.