Egyre több lehetőség áll rendelkezésre napelemes rendszer kialakítására az állami támogatások terén, december 6-tól ugyanis útjára indul a napelem pályázat. A programban a költségek egésze elszámolható, az otthonfelújítási támogatásnál nagyobb összeg elköltését teszi lehetővé, ráadásul önerő sem szükséges hozzá. A célzottabb napelem program finanszírozási előnye így tetemesnek tűnik a lakossági zöld beruházásoknál, de van egy bökkenő: a program elvárásai jóval szigorúbbak. Összehasonlítottuk a két támogatási forma feltételeit.
A már közel egy éve elérhető otthonfelújítási támogatásnak komoly kihívója akad hamarosan a kedvezményes felújítási programok terén. A december 6-tól megnyíló, nagyrészt uniós forrásból finanszírozott napelemprogram céljai az otthonfelújítási programnak csak egy kis részét fedik le, ezekben a tételekben azonban egyértelműen kedvezőbbek az új napelem pályázat feltételei.
Így, ha az igénylő napelemet szeretne a háza tetejére, a napelempályázat 2,9 millió forintos támogatást nyújt, amit akár közvetlenül a szerződött vállalkozó számlájára is lehet kérni a beruházás költségeire - vagyis előfordulhat, hogy a vállalkozó felé az igénylőnek egy forintot sem kell közvetlenül fizetni. Az otthonfelújítási program keretében is lehet ugyan 3 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutni, ehhez azonban 6 millió forintot kell előzetesen kifizetni - a támogatás ugyanis utófinanszírozású.
Még egyértelműbb a napelem program előnye, ha fűtéskorszerűsítéssel, valamint az ajtók és ablakok lecserélésével együtt kérik az igénylők. Ebben az esetben 11,3 millió forintot lehet kérni a teljes korszerűsítésre, amely lényegesen magasabb összeg, mint az otthonfelújítási támogatás maximálisan elérhető 3 millió forintja. A magasabb összegért azonban nem mindenki jelentkezhet, az igénylőknek pedig több feltételt is kell teljesíteniük, mintha a lakásfelújítási támogatást vették volna igénybe.
A több pénzért több feltételnek kell megfelelni
A napelempályázat egy szűkebb kört céloz meg, mint az otthonfelújítási támogatás, ugyanis csak azok jelentkezhetnek az energetikai korszerűsítésre, akiknél az ingatlan tulajdonosainak átlagos bruttó jövedelme nem haladja meg éves szinten a 4 850 000 forintot. Külön nehezítés, hogy az átlagos értékbe csak az a tulajdonos számít bele, akinek van jövedelme, az eltartottak nem csökkentik ezt az értéket. A kiskorú tulajdonos egyébként eleve kizáró feltételnek számít a napelem programban.
Egy nyugdíjas tulajdonos alacsonyabb nyugdíja így akár előnyt is jelenthet, összességében azonban hangsúlyosabb lett a támogatás szociális vonatkozása például a hátrányos helyzetű régiók esetében nyújtott pluszpontszámoknak köszönhetően.
Ezt az ingatlanra vonatkozó feltételek is erősítik, nem vehet részt ugyanis olyan ház vagy lakás a magasabb összeget biztosító fűtéskorszerűsítésben, amelyben a nyílászárók legalább fele megfelel a hatályos követelményértékeknek. Vagyis, ha már korábban jó hőszigeteléssel bíró ablakokat és ajtókat építettek be az ingatlanba, csak a napelemes rendszer kiépítése lehetséges a napelem pályázat keretén belül. Ebben az esetben is igazolni kell ugyanakkor az áramszolgáltatón keresztül, hogy az építendő napelemet csak saját fogyasztásra fogják használni.
Az energiahatékonyságra vonatkozó elvárásokra is érdemes odafigyelni a napelempályázat megvalósítása során: a program során ugyanis csak olyan felújítási költségek számolhatók el, amelyek szükségesek az energia-megtakarításhoz, vagy a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséhez. A kibocsátási számok csökkentését egy évvel a munkálatok elvégzése után külön monitoring adatlappal kell igazolni, a beruházás megvalósítását pedig helyszíni ellenőrzés során vizsgálhatják.
Végül a napelemprogram is gyermekneveléshez kötődik
Vannak közös pontok is a támogatásokban, például egyik program keretében sem lehet önállóan nekivágni a munkálatoknak, és mindent számlával kell igazolni. Emellett a napelemprogramba bekerült egy olyan részlet is, ami a hátrányos helyzetű régiók mellett a gyermekek után is pluszpontot ad.
A napelem programban a 18 év alatti, állandó lakcímmel rendelkező gyermekek számítanak, míg az otthonfelújítási támogatás során a 25 éven aluliak. Bár a napelempályázaton akár gyermektelen háztartások is indulhatnak, a gyermekesek pluszpontot kapnak, ami a pályázati sorrend kialakításának fő szempontjává vált. Például egy háromgyermekes család akkor is öt pontot kap, ha Budapesten él, a fejlesztendő járásokban lakók viszont gyermek nélkül négy ponttal indulnak neki a pályázatnak.
A régiónként szétosztott fix pályázati összegek persze kiegyensúlyozhatják ezeket a különbségeket, de az is megtörténhet, hogy kiemelkedő érdeklődés mellett a gyermektelenek nagy része kimarad a programból, és továbbra is csak saját megtakarításból, vagy piaci hitelből korszerűsítheti az otthonát. Az átlag felett keresők szintén nem számíthatnak a napelem programra, ha azonban van gyermekük, és jogosultak az otthonfelújítási támogatásra, jó eséllyel az akár 6 millió forintos otthonfelújítási hitelt is igénybe tudják venni az előfinanszírozáshoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.