A belga kormányfő nem nevesített egyetlen államot sem, de mondandójából kiderült: Magyarországra és Lengyelországra gondolt.
Alexander De Croo belga miniszterelnök a College of Europe megnyitó ünnepségén határozottan állást foglalt az olyan európai kormányok ellen, amelyek szerinte aláássák az EU-t összetartó demokratikus értékeket és szabadságjogokat. De Croo szerint ezek a kormányok azt hiszik, hogy
a választási győzelem után bármit megtehetnek.
Az Euronews szerint a belga kormányfő ugyan nem nevesített egyetlen államot sem, de mondandójából kiderült: Magyarországra és Lengyelországra gondolt.
A belga miniszterelnök hangsúlyozta, eljött a cselekvés ideje, és nem várható el az Európai Unió Bíróságától vagy más testületétől, hogy egyedül küzdjön meg olyan problémákkal, mint az európai uniós jog és az EU értékeinek védelme.
De Croo ugyanakkor hozzátette:
nem az a megoldás, hogy ezeket az országokat kitessékelik az EU-ból, hiszen mindkét országban magas az EU-t támogatók aránya a népesség körében.
A belga politikus úgy látja, a liberális demokrácia a helyes válasz a kihívásokra. Ez azt jelenti, hogy a tagállamok mind együtt döntenek arról, hogy merre tartanak. „A liberális demokrácia nem erős vezetőt, hanem erős vezetést (leaderhip) jelent” – mondta De Croo. „A liberális demokrácia éppúgy szól a kisebbségek védelméről, a sokszínűség védelméről szól, mint a többség hatalmáról” – tette hozzá a belga kormányfő.
A miniszterelnök óva intett az új zsarnokságtól, amely támadja a sajtót, befeketíti a muszlimokat és a bevándorlókat, és alapvető jogokat tagad meg nőktől és az LMBT-közösség tagjaitól. Szerinte a liberális demokrácia legfőbb ismérve a hatalmi ágak szétválasztása, mert „a választási győzelem még nem jelent abszolút hatalmat.”
A politikus végezetül arról beszélt, hogy az Európai Unió egy értékszövetség, nem pedig pénzautomata. „Nem lehet a pénzt zsebre tenni, de az értékeket visszautasítani” – mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.