Gazdaság Lengyel Miklós 2021. október. 15. 20:31

Blokádra készülnek a francia halászok a brit kikötők ellen

180 francia halász még mindig az engedélyre vár, hogy azokban a brit vizekben halászhasson, ahol az ősei. A BBC őket kérdezte arról, mihez kezdenek most amikor veszélybe került a megélhetésük?

"Idegesek vagyunk és dühösek. Péntekig várunk, aztán akcióba kezdünk" - mondta a brit közszolgálati médium tudósítójának Laurent Merlin, aki régi halászdinasztia tagja, ennek ellenére nem kapta meg a halászati engedélyt a brit vizekre.

A francia halászok úgy látják, hogy a politikai tárgyalások nem vezettek eredményre, ezért nekik kell valamit csinálniuk. Blokádot akarnak a La Manche-csatornán, hogy megakadályozzák az áruforgalmat, amely amúgy is akadozik Nagy-Britanniában.

"Olyan nagy fennakadást okozunk, amilyet csak lehet. Megakadályozzuk azt, hogy azok az áruk eljussanak Nagy-Britanniába, amelyekre a leginkább szükségük van" - mondja a dühös francia halász. Aki hozzáteszi: "láttuk a benzinhiány hatását a britekre. Mi valami hasonlót akarunk elérni más árukkal. Készek vagyunk arra, hogy mindenütt leállítsuk az áruszállítást, nemcsak a kikötőkben, mint Calais vagy Dunquerque, hanem a Csatorna alagútban is. Mindenképp meg kell szereznünk a halászati engedélyt, és ezért meg is teszünk mindent."

A halászok között nagy a szolidaritás, ezért a franciák számíthatnak belga és ír kollégáikra. Boulogne-sur-Mer kikötőjének halászati főnöke elmondta a BBC-nek, hogy "még nincs is blokád, és máris sok mindenből hiány van Nagy-Britanniában: élelmiszer, benzin, munkavállalók."

Min vitatkoznak?

A brit hatóságok csak akkor adnak ki halászati engedélyt a franciáknak, ha azok bizonyítani tudják: 2012 és 2016 között rendszeresen halásztak a brit vizeken. Ezt nagyon nehéz bizonyítani. Különösen a kisebb hajók tulajdonosai vannak bajban, mert nekik csak az utóbbi időben lett olyan felszerelésük, amellyel a brit vizekben is foghattak halat.

Boris Johnson brit kormányfő a hadiflottát is kirendelte a francia halászok legutóbbi tiltakozó akciója során, amikor Jersey szigetének kikötőit blokkolták. Akkor elmúlt a veszély, és a brit flottának nem kellett beavatkoznia, de a probléma nem oldódott meg. A francia kormány és az Európai Bizottság teljes mellszélességgel kiáll a francia halászok mellett.

A francia miniszterelnök a parlamentben úgy fogalmazott, hogy egyáltalán nemcsak a halászatról van itt szó, hanem főként arról, hogy "a britek betartják-e a szavukat".

Boris Johnson nem akarja betartani a szavát

A brit kormány a halászati kérdést a Brexit-egyezmény részének tekinti. Az egyezményt, és különösen az északír jegyzőkönyvet a londoni kormány felül akarja vizsgálni. Erről tárgyalt pénteken Brüsszelben David Frost brexit miniszter.

Dominic Cummings, Boris Johnson miniszterelnök korábbi főtanácsadója Twitteren most megírta: a miniszterelnök úgy írta alá az északír jegyzőkönyvet, hogy halvány fogalma sem volt arról, mit is ír alá. Boris Johnson ugyanis megígérte északír támogatóinak, hogy később úgyis összetépi a jegyzőkönyvet. Az Európai Unió erről hallani sem akar. Mint ahogy a francia halászok sem, akikkel Emmanuel Macron elnök azért is szolidáris, mert jövőre választások lesznek Franciaországban - emlékeztet a BBC.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról