Pénteken kigyulladt a Gazprom egyik építés alatt álló, de már működő gázfinomítója Kelet-Szibériában. Le is kellett kapcsolni a Kínába irányuló gázszállítások egyik kulcsfontosságúnak szánt létesítményét.
Tűz ütött ki a Gazprom egyik kelet-szibériai gázfinomítójában pénteken kora reggel. Sérültekről nem érkezett hír, de az Amúr gázfinomító újonnan üzembe állított berendezései megrongálódtak – írja az Upstreamonline. Az esetről egy videó is felkerült a Twitterre:
Gas supply to Amur Gas Processing plant - Russia’s largest gas processing plant in the Far East, supplying China via the Power of Siberia pipeline - and all works have been suspended, following earlier explosion and fire. The fire has been extinguished, the plant authorities said pic.twitter.com/X5vI5oXfEf
— The Siberian Times (@siberian_times) October 8, 2021
Szemtanúk szerint előbb szivárogni kezdett a gáz, majd percek múlva begyulladt. A tüzet helyi idő szerint délután fél négyre tudták eloltani a távirányítható beépített tűzoltó-berendezésekkel.
A 11 milliárd dollárból épülő, és a teljes, éves szinten 42 milliárd köbméteres kapacitását 2025-re elérő gázfinomítónak kulcsfontosságú szerepet szánnak a Szila Szibiri csővezetéken át Kínába irányuló orosz gázexportban. A telepen választják le a kitermelt földgáz értékes összetevőit, mint például az etán, a propán, a bután és a hélium, mielőtt a maradék metánkeveréket továbbítanák Kína felé.
A telepre irányuló gázbetáplálást lekapcsolták, amíg kivizsgálják a baleset okait és felmérik a károkat. Rövid távon nem valószínű, hogy a baleset befolyásolná a Kínába irányuló gázkivitelt, mivel finomítás nélkül is tudják teljesíteni a szállításokat – írja a lap, amely szerint ugyanakkor a finomító végleges átadása csúszhat. Az még nem világos, hogy a baleset milyen hatással lesz az európai gázárakra, amelyek az elmúlt hetekben csillagászati magasságokba emelkedtek.
Minden korábbinál magasabbra ugrott a földgáz ára Európában
Vége az olcsó földgáz korszakának, s ez világszerte feljebb viszi az inflációt. A drágulás hátterében részben a környezet kímélésének igénye áll: az országok igyekeznek csökkenteni a karbonlábnyomukat, s erre a legtisztább fosszilis energiahordozó, a földgáz kínálja a legolcsóbb és legegyszerűbb megoldást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.