A listán Magyarország is szerepel, az alsó harmadban.
A vizsgált 44 ország közül Magyarország a 33. helyen zárt a Natixis Global Retirement Index friss listáján, amely a nyugdíjasok jóléte és pénzügyi biztonsága alapján rangsorol. Az elemzők ehhez négy alindexet vesznek figyelembe, amelyek az egészséggel, a pénzügyekkel, az életminőséggel és az anyagi jóléttel kapcsolatosak. A jelentést a Portfolio.hu szemlézte.
Az elemzés szerint Izlandon a legjobb nyugdíjasnak lenni. A második helyen Svájc, a harmadikon pedig Norvégia szerepel, ezeket követi Írország, Hollandia, Új-Zéland, Ausztrália, Németország, Dánia és Kanada.
A top tízben szereplő országok többsége megőrizte tavalyi pozícióját, Németország és Kanada kivételével. Az előbbi két helyet javított, az utóbbi pedig két helyet rontott. Magyarország helyezése nem változott az előző évihez képest.
A jelentés szerint jelenleg négy kockázat fenyegeti a nyugdíjasok jólétét: az infláció, a hozamkörnyezet, az államadósság és az egyéb aggodalmak.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.