Gazdaság hvg.hu 2021. szeptember. 21. 15:16

Közvetve Orbánnak is szerepe van abban, hogy a csőd szélére került a szlovén hírügynökség

A szlovén kormánynak nem tetszett, hogy az Orbán–Janez Janša-találkozóról készült híranyag rövidebb volt, mint az, amit egy rapperrel készített az STA.

Közvetve Orbán Viktor magyar miniszterelnök is szerepet kapott abban, hogy a csőd szélére került a szlovén hírügynökség, az STA – írta az Euronews. A lap szerint Janez Janša kormánya 2020 decembere óta próbálja a törvénybe foglalt állami támogatás megvonásával kiéheztetni a közszolgálati médiumot.

A pénzügyi apanázs megszüntetésének egy koholt ürügy szolgált alapul: az, hogy a szlovén és a magyar kormányfő 2020 októberi tárgyalásról készült tudósítás kurtább volt annál az interjúnál, mint amit az STA egy rapperrel és kormányellenes aktivistával, Zlatkóval készített.

Janša akkoriban a „nemzet szégyenének” nevezte az állami hírügynökséget.

A szlovén hírügynökség évi 4 millió euróból (nagyjából 1,4 milliárd forintból) gazdálkodik, melyhez 2 milliót az állam biztosít. A törvény szerint az állami támogatást a minden év végén megújított szerződés alapján, közszolgáltatásért kapják, és havi részletekben fizetik ki nekik.

Az Euronews szerint a szlovén kormány maga akarta eldönteni, hogy az STA munkája mennyire minősül közszolgáltatásnak, a finanszírozás arányát pedig ettől tette volna függővé. A 12 egyenlő havi juttatás helyett a kormány kommunikációs hivatala havonta ellenőrizte volna, hogy az ügynökség tevékenységének mekkora hányada tekinthető közszolgáltatásnak, és minden hónap végén ezzel tette volna arányossá a költségvetési támogatás kifizetését.

A hírügynökség főszerkesztője azt mondta, hogy az STA már felélte A megmaradásért elnevezésű adománygyűjtő kampány során kapott összeg nagyobb részét, így „már csak egy bérkifizetésre futja”. A hírek szerint az anyagi nyomás mellett öncenzúra is terjed a szerkesztőségben, mivel a csapatot Janša a közösségi médiában személyesen járatja le.

Szlovéniában a következő parlamenti választások 2022-ben esedékesek. Alem Maksuti szlovén politológus szerint a szlovén politika közeledik ahhoz, ami Magyarországon, Lengyelországban vagy Szlovákiában tapasztalható, és „az elért civilizációs lépések – például az abortusz vagy az azonos neműek házassága – ismét kérdésessé válnak”, a média területén pedig „véres leszámolásokra lehet számítani” szerinte.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.