A volt szlovén kormányfő elárverezi személyes tárgyait, hogy pénzt gyűjtsön egy kártérítési per költségeire
Katonai egyenruhákat, műtárgyakat árul, már az új könyvét is meg lehet rendelni.
Katonai egyenruhákat, műtárgyakat árul, már az új könyvét is meg lehet rendelni.
Az olasz miniszterelnök egészen más irányt vett jobbról, mint Orbán Viktor, Mateusz Morawiecki, Marine Le Pen vagy Janez Jansa, írja a lap elemzése.
A “nyugatosodás”, az európai keresztény államalapítás ünnepén többségében nem “nyugatos”, hanem keleti, sőt putyinista, zömmel nem keresztény, hanem muszlim és bizánci ortodox autokraták adták egymásnak a kilincset, meg egy sor olyan, bukott politikus, aki éppen a vádlottak padjára készül. Közös bennük, hogy Orbán Viktoron kívül Európában nem nagyon kíváncsiak rájuk senki. Ha igaz, a nagyobb baj az, hogy a magyar miniszterelnök szerint már csak ők “Magyarország barátai”.
Az új szlovén kormány szerint a közmédia depolitizálására van szükség, a vezetését pedig a civil szférából érkező szakemberekre és nem politikai potentátokra kell bízni.
A jogállam megerősítésére és az emberi jogok védelmére esküdött föl Szlovénia első elnöknője, Natasa Pirc Musar, aki korábban ügyvédként Donald Trump szlovén feleségének szerzett elégtételt a sajtótól.
Robert Golobnak EU-párti, nyugatos kampányával sikerült legyőznie Janez Jansát, Orbán Viktor barátját.
Véget ért a benzinárstop, a gazdaságnak pedig nincs több tartaléka.
Az új szlovén kormány aligha fogja beengedni a NER-t a Száva turisztikai csoportba vagy a magyar államot a koperi kikötőbe. A határon túli „fejlesztési” támogatásoknak azonban aligha lesz képes útját állni. NER-közeli szereplők vélhetően továbbra is „befektetők” maradnak a szlovén médiában, bár az ellenzék épp emiatt tudta hazaárulással vádolni Janez Jansát.
Két fontos Orbán-szövetséges is veszített a hétvégén: Franciaországban Marine Le Pen, Szlovéniában pedig Janez Janša maradt alul a választásokon. Régi szlovén harcostársának elbukásával az eddigieknél is jobban beszűkült a magyar kormányfő európai mozgástere, akitől oroszbarátsága miatt a Visegrádi Négyek is egyre jobban elhatárolódnak. Kérdés, Janša szelleme mennyire lengi át a szlovén belpolitikát, és az új ljubljanai kormány hogyan áll majd a magyar szomszédhoz.
Franciaország mellett Szlovéniában is csattanós pofont kaptak az Európában korábban feljövőben lévő nacionalista populisták, pedig utóbbi figyelemreméltó próbaterepe volt a jobbos demagógiának, mert a liberális demokrácia az elmúlt évtizedben igen jelentős nyomás alá került a térségben – írja Varsóból a New York Times közép- és kelet-európai irodájának vezetője, Andrew Higgins, aki kétszer is kiérdemelte Amerikában a kollektív újságírói munkáért odaítélt Pulitzer-díjat.
Az exit pollok alapján az ellenzék nyerte a szlovén parlamenti választást.
Amíg a magyar jobboldal – hasonlóan a szerbhez – identitását csupán történelmi sérelmekből, vereségekből építi, a „Nyugattal“ szembeni düh marad a közös alap. A mai Oroszország iránti szimpátia ennek egyik megnyilvánulása. Vélemény.