Gazdaság Bank360.hu 2021. szeptember. 06. 18:04

Tanévkezdés hitelből: több lehetőség is van rá, de érdemes megfontolni, valóban szükséges-e

Évekre visszamenőleg megfigyelhető tendencia, hogy szeptember hónapban erősen teljesítenek a személyi kölcsönök a lakossági hitelek között. Ez tavaly sem volt másként, a covid-mentes év eleji hónapokat leszámítva szeptemberben fogyott a legtöbb ebből a hiteltípusból. A népszerűség oka nagyrészt az iskolakezdéssel és annak költségeivel hozható összefüggésbe, nem véletlen, hogy a szeptember mellett általában az augusztus is magas volument szokott hozni. De megéri-e személyi kölcsönnel indítani az új tanévet, ha túl költséges az iskolakezdés? Nincs-e helyette jobb megoldás? Szeptemberi személyi kölcsön körképükben ennek jártak utána a Bank360 elemzői.

A tanévkezdés az egyik legtöbb kiadással járó időszak a gyermekes családok számára. A kisebbeknek könyveket, írószereket, tornafelszerelést kell venni, sőt sok helyen még a tisztasági csomagra is gondolni kell; az egyetemistáknak pedig a laptop és a lakhatás okoz jelentős anyagi terhet. Ahol pedig több gyermek is van, ott a költségek duplán vagy triplán jelennek meg a kiadások között - nem véletlen, hogy ebben az időszakban jellemzően többen keresik a kisebb összegű, szabad felhasználású kölcsönöket, mint az év többi részében.

Egyszerű igénylés és gyors folyósítás - kézenfekvő megoldásnak tűnik

Egy kisebb összegű, 500 ezer és egymillió forint közötti hitelösszeget több banknál akár online is igényelhetünk, ennek köszönhetően pedig a folyósítás is gyorsabb. A hitelintézetek egy része akár a 24 órán belüli folyósítást is lehetővé teszi, így a családok egyszerűen és gyorsan juthatnak forráshoz. Ez kényelmes megoldásnak tűnik, ezzel együtt viszont a gondolkodási idő is lerövidülhet, amikor a család a kölcsönről dönt - ez pedig inkább hátrány, mint előny.

A hiteligénylést akkor is érdemes alaposan megfontolni, ha kisebb hitelösszegre van szükség és rövid, két-három éves futamidőt választunk - egy év múlva ugyanis megint lesz tanévkezdés, amikor már nemcsak a megnövekedett költségekkel kell számolni, hanem a havi törlesztőrészlettel is.

Mielőtt végleges döntést hoznánk, érdemes megnézni az aktuális hitelajánlatokat. A Bank360 személyi kölcsön kalkulátorával néhány kattintással különböző hitelösszegre és futamidőre is össze lehet hasonlítani a feltételeket. Félmillió forintos hitelösszeggel és 36  hónapos futamidővel számolva 8,17 százalékos teljes hitelköltség mutatóval (thm) már lehet felvenni személyi kölcsönt - a havi törlesztőrészlet így 15 640 forint lenne, a teljes visszafizetendő összeg pedig 563 040 forint.

Hasonló feltételekkel akár a személyi hitel fogyasztóbarát formáját is igényelhetjük: a thm ebben az esetben 9,60 százalék, a havi törlesztőrészlet 15 575 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 573 562 forint.

Ha a félmillió forint nem elegendő az összes költség fedezésére, érdemes magasabb hitelösszegre is kalkulálni. Egymillió forint igénylése esetén 36 hónapos futamidővel számolva a thm 7,69 százalék, a havi törlesztőrészlet 31 204 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 1 123 344 forint a Bank360 kalkulátora szerint. Ha a 30 ezer forintos törlesztőrészletnél kevesebbet szeretnénk havonta fizetni, akkor hosszabb futamidőt kell választani. Ugyanekkora hitelösszeg 60 hónapos futamidővel számolva 7,67 százalékos thm-mel igényelhető, ebben az esetben a havi törlesztőrészlet 20 121 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 1 207 260 forint lenne.

Érdemes előre átgondolni a tanévkezdés finanszírozását

Ahogy fentebb is írtuk, a tanévkezdés minden évben az egyik legtöbb kiadással járó időszak a családok életében - ezért ez nem is érhet senkit meglepetésként. Segíthet, ha a költségeket akár már két-három hónappal az iskolakezdés előtt átgondoljuk és összeírjuk, hogy ne augusztus végén vagy szeptember elején szembesüljünk a magas végösszeggel. Ha előre ismerjük a ránk váró kiadásokat, időben el lehet kezdeni spórolni, illetve, ha a hiteligénylés mellett döntünk, több idő lesz megfontolt döntést hozni.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.