A járvány kitörése óta először a nagyvállalatok ismét felpörgő gépberuházásai tolták meg a fejlesztéseket a második negyedévben. A mezőgazdaságot leszámítva minden nemzetgazdasági ágban nőttek a beruházások.
2021 II. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások szezonálisan kiigazított volumene az előző negyedévihez mérten 3,6 százalékkal nőtt – írja jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen belül az építési beruházások szezonálisan kiigazított volumene kisebb mértékben (2,3 százalékkal), a gép- és berendezésberuházásoké kiugróan (7,1 százalékkal) bővült. A gép- és berendezésberuházások számottevő emelkedésének köszönhetően a beruházások szezonálisan kiigazított volumene meghaladta korábbi legmagasabb, 2019. III. negyedévi szintjét is.
Az előző év azonos időszakához, vagyis 2020 II. negyedévéhez képest a beruházási tevékenység volumene 10,8 százalékkal gyarapodott
– írja a KSH. A jelentős növekedés persze nem meglepő, a koronavírus-járvány kitörése óta 2020 II. negyedévében volt a legnagyobb a gazdasági visszaesés. Ahhoz a negyedévhez képest a teljesítményérték 57 százalékát képviselő építési beruházásoké 3,2, a több mint négytizedét kitevő gép- és berendezésberuházásoké nagymértékben, 24 százalékkal nőtt.
A beruházási teljesítmény 57 százalékát megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató közepes- és nagyvállalkozások körében a fejlesztések volumene – a 2020 II. negyedévétől kezdődött visszaesés óta először – számottevően gyarapodott (13 százalékkal), ebben többek között szerepet játszott a járvány miatt ideiglenesen leállított projektek újbóli elindítása is. Vagyis a járvány kitörése óta ez volt az első negyedév, hogy a beruházások bővülését számottevően támogatták a nagyvállalatok újra felpörgő beruházásai.
Ugyanakkor a beruházások 13 százalékát realizáló, állami költségvetési szerveknél a fejlesztések összességében lényegében stagnáltak (+0,2 százalék).
A kormány alá tartozó központi szervek növelték, a helyi önkormányzatok csökkentették beruházásaikat az egy évvel korábbihoz képest.
Ez nyilván nem független attól, hogy a kormány jelentős megszorításokat léptetett életbe az önkormányzatokra, a fővárosi önkormányzat például saját bevallása szerint a bevezetett megtakarítási intézkedések ellenére hamarosan már működési finanszírozási problémákkal fog küzdeni.
A beruházások volumene a legtöbb nemzetgazdasági ágban bővült. A nemzetgazdasági beruházások 26 százalékát adó, a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar fejlesztései a II. negyedévben 11 százalékkal nőttek, így ez a terület a legnagyobb mértékben, 2,8 százalékponttal járult hozzá a beruházások volumennövekedéséhez. A művészet, szórakoztatás, szabad idő nemzetgazdasági ág jelentősen, 2,2 százalékponttal növelte a beruházások volumenváltozását, mivel fejlesztései mintegy 2/3-dal bővültek.
A tornaterem- és tanuszoda-építések mellett gyógyfürdőkkel kapcsolatos fejlesztések is támogatták a teljesítményt.
A mezőgazdaság beruházási teljesítménye ugyanakkor ismét jelentősen, 7,5 százalékkal elmaradt a bázistól, ez a terület kis mértékben, 0,4 százalékponttal visszafogta a nemzetgazdasági beruházások volumenváltozását. A visszaeséshez hozzájárultak az állattenyésztéssel foglalkozó nagyvállalatok mérsékelt fejlesztései is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.