A külügyminiszter szerint Afganisztánból csak pár lépésbe telik elérni Törökországot, a Nyugat-Balkánt és onnan a magyar határt. De „mi készen állunk, és van kerítésünk”.
Szijjártó Péter magyar, illetve Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tartott közös sajtótájékoztatót a két fél közti, keddi egyeztetést követően. Az eseményen változatos témákban kérdezte őket a sajtó, köztük például arról, mi a helyzet Magyarország EU-tagságával.
Szijjártó Péter azt mondta, Magyarország uniós tagsága nem kérdés, illetve abban vagyunk érdekeltek, hogy az Európai Unió erős legyen. Azonban az is világos szerinte, hogy vannak vitáink, és ezekben a vitákban részt fogunk venni.
Elhangzott az is, hogy Magyarország 2022 végére juthat oda, hogy gyártani kezdje a Szputnyik V orosz koronavírus elleni vakcinát. Szijjártó Péter szerint a folyamat különböző technológiai fázisokban tud megvalósulni, és ezek közül az egyik 2021 végén fejeződhet be. Az oltóanyagot Debrecenben állítanák elő. A külügyminiszter hozzátette, hogy a Sinopharm, vagyis a kínai vakcina gyártásában is érdekelt Magyarország.
A Paks II.-vel kapcsolatos beruházásokról Szijjártó azt mondta, hogy a létesítési engedély megszerzése hosszú procedúra, és ő nem is emlékszik arra, hogy a 2014-es szerződéskötéskor elhangzott volna, hogy a folyamat 2023-ra befejeződhet. A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy ez a dátum irreális. Ugyanakkor gondoskodni kell róla, hogy
ennek az évtizednek a végére Magyarországon a villamosenergia biztosításában fontos szerep jusson a nukleáris energiának
– mondta Szijjártó, aki hozzáfűzte azt is, hogy a beruházás halad, és elkötelezettek a végrehajtása mellett.
Az afganisztáni helyzetet úgy értékelte a külügyminiszter, hogy azt “egyértelmű migrációs fenyegetésnek” látják. Szerinte, ha ránézünk a térképre, akkor azt látni, hogy az afganisztániak akadály nélkül eljuthatnak Törökországig, ahonnan csak egy lépés a Nyugat-Balkán, onnan pedig újabb egy lépés már Magyarország határa.
A külügyminiszter azt is mondta, érdekes, hogy most az EU támogatja a határkerítések építését, például Litvánia vonatkozásában, holott 2015-ben Magyarországot bírálták ezért. Szijjártó ezután úgy összegzett, hogy az afgán helyzet súlyos migrációs kockázatot rejt, de mi készen állunk rá, hogy azt a saját határunknál megállítsuk. “Bár jobb lenne, ha ezt annál távolabb sikerülne" – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.