Gazdaság Sztojcsev Iván 2021. augusztus. 10. 09:15

Elszállt a lakásfelújítás és a benzin ára, 4,6 százalékos az infláció

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

A korábbi három hónap 5,1-5,3 százalékos adatai után júliusban már csak 4,6 százalékos volt az infláció, vagyis az MNB szigora arra jó volt, hogy lassítsa a drágulást, de a jegybank inflációs céljától még mindig messze vagyunk. A részletes adatokból az is látszik, hogy az üzemanyagok drágulása mellett a lakásfelújítás és az ehhez szükséges eszközök ára került az egekbe az elmúlt hónapokban, de a nyaraláshoz is több pénzre van szükség, mint tavaly.

4,6 százalékos volt az infláció júliusban – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ez még mindig jóval magasabb, mint az elmúlt nyolc és fél évben szinte bármikor, de az előző néhány hónaphoz képest már így is csökkenést jelent. A mostani adatközlés azt követte, hogy áprilisban és májusban is több mint nyolcéves rekordot jelentő szinten, 5,1 százalékon állt a mutató, majd minden várakozásra rácáfolva júniusra 5,3 százalékosra nőtt. Ezeknél magasabb utoljára 2012 októberében volt az infláció. A mostani lassulás azt is jelenti, hogy hosszabb idő után először újra valószínűleg nem a magyar lesz az EU legnagyobb inflációja, az előzetes adatok alapján a lengyel drágulás megelőzi a mienket. A maginfláció, vagyis az egyszeri és külső hatások nélkül számolt mutató 3,6 százalékosra csökkent.

Mióta a tavasszal először lett nyilvánvaló, hogy beavatkozás nélkül veszélybe kerül a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos (plusz-mínusz 1 százalék) inflációs célja, a jegybank igencsak aktívan lépett fel – ezért is volt meglepetés, hogy egy hónapja ilyenkor még nem látszott semmilyen eredmény. Az MNB kamatemelésbe kezdett, 0,6-ról előbb 0,9, majd 1,2 százalékosra emelte az alapkamatot, a pénzpumpa lassításával pedig szintén a szigort erősíti. Úgy tűnik, az első néhány lépés önmagában még nem volt elég a sikerhez, azóta viszont már elég idő eltelt, ezért is várhattuk kíváncsian, milyen inflációs adatot látunk most. Az is igaz, hogy a monetáris szigorítás közben a jegybank és a kormány politikája részben szembekerült egymással: Matolcsy György MNB-elnök és a nemzeti bank más vezetői is rendkívül gyakran elmondják, hogy hűteni kellene a gazdaságot, nem tovább fűteni az állami költekezéssel, erre a Pénzügyminisztérium nem igazán nyitott. Azt mindenesetre már korábban közölte a jegybank, hogy addig szigorít, amíg nem térünk vissza az inflációs célhoz – a mostani adat alapján úgy tűnik, hogy már legalább irányba állt a mutató, de még van mit tenni, hogy legalább 4 százalék alá csökkenjen.

Az infláció a következőképp állt össze:

Az élelmiszerek ára 3,1 százalékkal nőtt. Sok terméknél ennél jóval nagyobb drágulást mértek, a rekorder étolaj ára például 27,5 százalékkal nőtt, de a baromfihús 7,7, a margarin 8, a liszt 7,2 százalékos drágulása is sokakat érint rosszul. Ráadásul az sem ússza meg olcsón, aki nem maga készíti el az ételt: a munkahelyi étkezés ára 8,4, a büféáruké 7,3 százalékkal nőtt. Az élelmiszerek drágulásának átlagát az húzta le leginkább, hogy a sertéshús most 2,6, a szalámi 1,4 százalékkal olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, a párizsi ára pedig csak 1, a marhahúsé 2,1, a tejtermékeké 2 százalékkal nőtt.

A zöldségek, gyümölcsök is csupán 1,3 százalékkal drágábbak, mint 2020 júniusában, de itt látványosan kettévált az árak változásának iránya: a friss magyar gyümölcsök ára 7,4, a krumplié 6 százalékkal van a tavaly júniusi alatt, minden más viszont nagyon drágul, a csúcsán a friss zöldséggel, amely most 13,4 százalékkal többe kerül, mint egy éve.

A dohányáruknál 18,1 százalékos drágulást mértek, így amikor a KSH együtt számolja a szeszes italok és a dohányáruk árának változását, 11,1 százalékos átlagos áremelkedést kaptak eredményként.

A szolgáltatások csak 2,9 százalékkal drágultak. Ezen belül látványosan nagyot a lakásjavítás és lakáskarbantartás ára ugrott, 11,3 százalékos az áremelkedés ott – úgy tűnik, azzal, hogy a kormány sok támogatást ad a lakásfelújításra, az erre fordítható pluszpénz nagy része beépül az árakba. A belföldi nyaralás 5,7 százalékkal kerül többe, mint egy éve, a külföldi pedig 12,6-tal. Hogy a csoportban mért átlagos drágulás mégis sokkal kisebb ennél, azt nagyrészt az magyarázza, hogy sok szolgáltatás árát legalább részben az állam vagy az önkormányzat határozza meg – mint például a víz vagy a szemétszállítás díját, a helyi tömegközlekedés árát.

Az „egyéb cikkek” elnevezésű csoportban 8,6 százalékos az áremelkedés – jól látszik, hogy bár a csoport neve első ránézésre semmitmondó, valójában ez húzta fel az árakat.

Itt is megjelenik az, hogy a lakásfelújítás drága: az ehhez szükséges szerszámokat és felszereléseket itt számolják el, 11,9 százalékos volt az áremelkedés. De ezen a csoporton belül változatlanul a járműüzemanyagok ára nőtt a leginkább, 19,8 százalékkal drágább a benzin és a gázolaj most, mint egy évvel korábban.

A tartós fogyasztási cikkek ára 3,8 százalékkal lett magasabb. Ezen belül az új személygépkocsik 7,5 százalékkal kerülnek többe most, mint egy éve. A használt autók ehhez képest 0,4 százalékkal olcsóbbak a 2020. júniusinál. A közlekedésben a legnagyobb, 10,7 százalékos drágulás a járvány alatt megugrott kereslet hatására a kerékpároké. Szintén itt szerepel az, hogy a szobabútorok 10,7, a konyhai és egyéb bútorok 8,4 százalékkal kerülnek többe most, mint 2020 júliusában – azaz ennél a csoportnál is a lakáskarbantartás áremelkedésével találkozunk. A tartós fogyasztási cikkeken belül a számítógép, fényképezőgép, telefon trió húzta lefelé az átlagot, ezek 0,9 százalékkal olcsóbbak lettek, de tévét is csak 0,3 százalékkal drágábban lehet venni, mint egy éve.

Az infláció része ezen kívül még a háztartási energia, de mivel itt a legtöbb termék hatósági áras, és nem változik, a szén és a palackos gáz drágulása az átlagot csak 0,4 százalékkal húzta fel. Szintén alig mozdult, 0,2 százalékkal csökkent a ruhák átlagára.

Az enyhülés némileg erősebb volt a piaci várakozáshoz képest, ugyanakkor aligha dőlhetünk hátra, hiszen a júliusi inflációs lassulás elsősorban bázishatások következménye, és havi alapon továbbra is jelentős, 0,5 százalékos általános áremelkedést mért a KSH

– írta Virovácz Péter, az ING elemzője. Úgy látja: „annak ellenére, hogy a július enyhülést hozott az inflációs mutatóban, az továbbra is jelentősen felülmúlja az MNB júniusban publikált előrejelzési sávjának tetejét is (4,6% vs 4,3%). Ennek következtében aligha lehet kétséges, hogy a mai inflációs adat nem hoz érdemi változást a monetáris politika irányultságában. Ennek fényében az augusztusi kamatdöntő ülésen újabb 30 bázispontos kamatemelésre van kilátás, amivel mind az alapkamat, mind pedig az egyhetes betéti kamat mértéke 1,5 százalékra emelkedne.”

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.