A kormány legalább hetenként hajt végre óriási átcsoportosításokat a költségvetésben, ami lényegében fikcióvá teszi a tavaly elfogadott költségvetési törvényt.
Most például a hétfő este közzétett határozatban 127 milliárd forintot – önmagában az éves kiadási keret mintegy fél ezrelékét – vesznek el a gazdaság-újraindítási programok általános keretéből, és ennek nagy részét, 100 milliárdot a Pénzügyminisztériumhoz, a tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos bevételeken és kiadásokon belül a tőkeemelések előirányzatának beruházások nevű sorára tesznek át. Hogy valójában miről van szó, az nem derül ki.
Ezen kívül a felsőoktatás kap ismét – az utóbbi hetekben nem először – 8 milliárdot, a kulturális intézmények és közgyűjtemények (múzeumok) több részletben 6 milliárdot, a Digitális Kormányzati Ügynökség beruházásokra összesen 8 milliárdot (ennek egy részét a kormány tartalékából), a büntetés-végrehajtás 2 milliárdot. Versenysportra, kiemelt egyesületeknek ismét jut egy milliárd, az egyházaknak működési, program és fejlesztési támogatásokra pedig két részletben csaknem egy milliárd, jórészt a gazdaság újraindítását szolgáló miniszterelnökségi fejezeti kezelésű előirányzatokból, de 200 milliót a Magyar Falu programból csíptek le egyházi célra.
Mivel egyebek közt a sportszervezetek, az egyetemek, az egyházak szinte minden héten kapnak kiegészítő összegeket, teljesen áttekinthetetlen, hogy végül mire mennyit költ a kormány, mert a pillanatnyi helyzetet lehetetlen összehasonlítani az eredetileg elfogadott idei költségvetéssel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.