Dicshimnuszokat zengett Matolcsy György a forintról a bevezetésének 75. évfordulóján; soha nem látott szintre nőttek az üzemanyagárak, de ez sem tántorítja el az embereket az autózástól; sehol Európában nem drágultak az elmúlt hat évben akkorát a lakások, mint Magyarországon. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A forint tette lehetővé 2010 után a magyar gazdaságpolitikai sikereket – ez volt Matolcsy György egyik legfontosabb állítása a forint bevezetésének 75. évfordulójára szervezett konferencián. Az euróhoz szerinte csak akkor szabad csatlakozni, ha az kinövi születési rendellenességeit.
Megnéztük, miben lehetett volna más a magyar gazdaságpolitika, ha az elmúlt másfél évtizedben eurónk lett volna, és arra jutottunk: a döntéseknek, amelyeket Matolcsy most dicsér, nagyrészt semmi közük nincs ahhoz, hogy a forint vagy az euró a magyar fizetőeszköz, ráadásul a magyar kormány lépésein múlnak, nem a jegybankén vagy az EU-én. Persze ha 2007-2008-ra teljesítettük volna a maastrichti kritériumokat, akkor nem lett volna annyira fontos a devizahitelezés, nem is okozott volna akkora bajt.
A koronavírus miatti válság kezelése azonban tényleg másmilyen lett volna, ha nincs forintunk, és ezzel önálló jegybankunk. Amikor tavaly, a járvány érkezésekor a kormány hetekig csak ígérgette, hogy majd egyszer bejelent valamilyen gazdasági válságkezelő lépést, az MNB lépett gyorsabban aktív szereplőként, és az maradt azóta is.
Soha nem látott szintre emelkedtek az üzemanyagárak, vannak benzinkutak, ahol 500 forintnál is drágább a benzin és a gázolaj egy literje, de az átlagár is 450 forintnál jár már. Azonban úgy tűnik, az emberek többsége inkább csak dühöng, de nem száll ki az autójából.
Természetesen vannak helyei az országnak, ahol a tömegközlekedés nem nyújt reális alternatívát az autóval szemben, de az látványos változás, hogy a fővárosi agglomerációból a főváros felé vezető utakon folyamatosan nő az autós forgalom. Budapesten nagyon sokan szállnak kerékpárra a járvány kezdete óta, de inkább azok, akik korábban valamelyik BKK-járaton ültek. Nő az új autók eladásának száma, és van más győztese is a magas benzinárnak: a Mol pénteken jelentette be, hogy a története legjobb negyedévés eredményét érte el.
Minden eddiginél zöldebb az idei olimpia - ezt állítják legalábbis a tokiói szervezők. Az biztos, hogy 60 százalékban a már meglévő, kiépített infrastruktúrát és létesítményt használnak ahelyett, hogy újakat húztak volna fel, amit csak lehet, megújuló energiával működtetnek, és bár nem ez volt a terv, de az, hogy nézők nem utaztak oda, szintén csökkenti a karbonlábnyomot.
A kritikusok azonban arra mutattak rá, hogy nagyon nem mindegy, milyen szempontokat nézünk, és ha más indikátorok alapján számoljuk, az elmúlt évtizedek legkevésbé zöld sporteseményei között szerepel a mostani megmérettetés. Egyébként is, az elmúlt évtizedben, amíg kommunikációban és vállalásokban egyre zöldebbek, a gyakorlatban egyre környezetszennyezőbbek lettek az olimpiák.
A hét képe: bokrétaünnepet tartottak Magyarország legmagasabb épületénél, a Mol Campusnál
Nem sokkal az előtt érkezett meg Magyarországra a cseh hátterű Kifli.hu, hogy kitört a járvány, így hamar megtízszereződött a rendelések száma. Peter Klekner, a vállalat ügyvezetője azonban arról is beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban: a magyar élelmiszer-e-kereskedelemben még rengeteg potenciál van, a Kifli.hu-nál akár három számjegyű éves növekedéssel számolnak középtávon.
A magyar fogyasztók kicsit árérzékenyebbek, mint a csehek, máshogy vásárolnak be, és talán valamivel jobban preferálják a hazai termékeket - mutatta be a különbségeket. Arról is beszélt, hogy a következő pár évben biztosan nem tervezik fizikai bolt nyitását.
Egyetlen ország sincs Európában, ahol akkorát drágultak volna az ingatlanok, mint Magyarországon - mutatta ki a KSH és az Eurostat. A mi ingatlanpiacunk a 2015-ös árszint 188 százalékánál jár, a lista második helyezettje is csak 166 százalékos.
Főleg az új lakások ára ugrott meg, ott idén már a 2015-ös szint dupláját elértük. És az is kiderült, hogy a használt lakások a Balatonnál már drágábbak, mint Budapesten.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egy nemrég megalakult gazdasági társaságon keresztül, közös védjeggyel vinné piacra azokat a kézműves termékeket, amelyek a Felzárkózó települések programba bevont falvakban készülnek. A tiszaburai varrodát néztük meg, amely nemsokára egy babacsomagot dob piacra, egy üzletlánc pedig már több százezret eladott az ott készült vászontáskákból.
A versenypiaci tervek mellett a babacsomagot továbbra is kapnák a felzárkóztató program településein született gyerekek. A tiszaburai varrodában tizenegy nő dolgozik azok közül, akiket korábban kitanítottak a varrásra, már csak hárman, a többieknek már van más munkája.
A varroda mellett asztalos műhely is működik Tiszaburán, ahol szintén, igaz kis szériában, de piacon értékesítik a fenyőből készült ajtótokokat, szúnyogháló kereteket, ablakokat, rövidesen indul egy gyógynövény- feldolgozó üzem, Tiszabőn egy zöldség – gyümölcs feldolgozót indítottak, a Tolna megyei Gyulajon pedig zöldségkrémek készülnek. Ezek a kis üzemek kerültek át a Szeretetszolgálattól a Máltai Manufaktúra Nonprofit Kft-hez, és ezek lennének a motorjai az integrálódó műhelyhálózatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.