Gazdaság hvg.hu 2021. augusztus. 03. 19:52

Tajvan budapesti kirendeltség-vezetője: Érdemes az átláthatóságra figyelni a kínai terjeszkedésnél

Shih-chung Liu elmondta, hogy szerinte miben lehet Magyarország segítségére Tajvan, és azt is, hogy ők minek örülnének.

Tíz hónapja érkezett Magyarországra Shih-chung Liu, Tajvan budapesti kirendeltség-vezetője, akivel a Telex.hu készített hosszú interjút a magyar-tajvani kapcsolatokról, valamint Kínáról.

A gazdaságunk teljesen nyitott, a félvezetőiparban világelsők vagyunk, így azt gondolom, hogy Tajvan Magyarország megbízható partnere lehet akkor, amikor a pandémia után a globális ellátási láncok újraszerveződnek

– mondta Shih-chung a lapnak. Arról is beszélt, hogy a gazdasági kapcsolatok már ma is erősek, és Tajvan az uniós országokból – Hollandia után – Magyarországon fektet be a második legtöbb tőkét. Úgy látják, az Orbán-kormány keleti nyitása nem korlátozódik Kínára, a magyar kormány megpróbál kiegyensúlyozott kapcsolatokat fenntartani Tajvannal is. Kiemelt három tajvani befektetést, ami Magyarországon valósult meg: ezek a komáromi Foxconn, a gyöngyösi Giant kerékpárgyár és a Yageo Holding elektronikai komponensgyártó. Shih-chung a saját szerepét is ezzel összefüggésben írta le a lapnak:

Az én egyik fő küldetésem, hogy minél több tajvani befektetőt idehívjak, minden magyar partneremnek üzenem, hogy tényleg ezért vagyok itt.

Visszafogottan válaszolt a kirendeltség-vezető, amikor a Telex a Budapest-Belgrád vasút és a Fudan Egyetem beruházásaival összefüggésben kérdezte a kínai befolyás növekedéséről. Diplomataként nem kommentálhatta az Orbán-kormány döntéseit, helyette általánosságban beszélt:

A magyar társadalomnak ezzel kapcsolatban én azt tanácsolnám, hogy mindenkivel érdemes kapcsolatot létesíteni és barátkozni, Kína ráadásul valóban egy méretes potenciális piac. Ám a kínai terjeszkedésnél, az Egy Út, Egy Övezet programnál érdemes különösen is óvatosnak lenni, arra figyelni, hogy a projektek, a szerződések legyenek transzparensek, a beruházások ne csak kínaiaknak adjanak munkát, hanem a helyieknek is.

Shih-chung azt is hozzátette, hogy civileknek, a magyar kormánynak és a szolgálatoknak is szívesen elmesélik, Tajvan miképpen őrzi függetlenségét a kínai nyomásgyakorlás és információs háború ellenére. Az interjú végén pedig arról is beszélt, hogy Tajvan milyen támogatásnak örülne a magyar féltől:

Mi is támogatást remélünk Magyarországtól, például akkor, amikor jobban be szeretnénk kapcsolódni a különböző nemzetközi szervezetek munkájába. Egy konkrét intézményt megnevezve, a WHO munkáját például biztosan tudnánk segíteni a mi Covid-tapasztalatainkkal is.

A tajvani kirendeltség hivatalos neve egyébként Tajpeji Kirendeltség, mivel, mint a kirendeltség-vezető elmondta, ha Tajvanként illetve tajvani nagykövetségként fogadja a kirendeltésgüket egy ország, akkor azzal Kína minden kapcsolatot megszakít. A Kínai Népköztársaság ugyanis az „egy Kína” alapelvet vallja, amely szerint Tajvan nem egy ország, hanem Kína egy tartománya. A Shih-chung által említett információs háború is ezzel függ össze, és a kirendeltség-vezető szerint bizonyítékaik vannak arra, hogy különösen a választások idején álhírek gyártásával próbálják aláásni a tajvani demokráciát a kínai hekkerek. Mindemellett hangsúlyozta azt is, a politikai konfliktus ellenére privát szinten a kínai és a tajvani emberek között is jó a kapcsolat.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.