Gazdaság Lengyel Tibor 2021. augusztus. 02. 13:42

Hatmilliárdba került az állam által vett fegyverkereskedő cég

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Elárulta a kormányzat, mennyiért vásárolta ki Csányi Sándor OTP-vezér bizalmasát és a néhai Fenyő János tanácsadóját a Milipol Zrt.-ből, amely immár egy állami tulajdonú fegyverkereskedő cég. A kormány úgy számol: 2-2,5 fél év alatt megtérülhet a beruházás, hiszen a vállalkozás tavaly 2,2 milliárdos profitot termelt.

Hatmilliárd forintért vásárolta meg “védelmi célú fejlesztések megvalósítása érdekében” az állam nemrég a fegyverkereskedői piac egyik legdinamikusabban fejlődő magyar cégét, a Milipol Zrt.-t annak két magánszemély tulajdonosától – árulta el a hvg.hu közérdekű adatigénylésére az eddig nem ismert vételárat a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztérium.

A két eladó Ecsedi Ferenc és Székely Herbert volt. A főtulajdonos Ecsedi volt, aki az OTP Bank egyik fontos embere, Csányi Sándor bankvezér régi bizalmasa, míg a kisebbségi tulajdonos Székely az 1998-ban meggyilkolt médiavállalkozó, Fenyő János egykori tanácsadójaként ismert. Arról, hogy június elején az állam kivásárolta őket a cégből, a 24.hu írt, ám a vételár mostanáig nem volt ismert.

A Milipol ellen a 24.hu szerint árkartell miatt a vizsgálat is indult korábban, a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) tavaly nyáron pedig megpróbálta kizáratni a Honvédség kétmilliárdos lőszerbeszerzéséből. Maróth Gáspár kormánybiztos azt közölte a lappal, hogy

a Milipolt az állam próbálta megkerülni, de nem sikerült, ezért inkább felvásárolták, így “ezentúl az államnak dolgozik”.

A hvg.hu-nak küldött válaszból nemcsak a hatmilliárdos vételár derült ki, hanem az is, hogy az 1992-ben alapított vállalkozás NATO-beszállítói minősítéssel is bír, ráadásul “nagyságrendileg 90 külföldi fegyver-, fegyverkiegészítő- és lőszergyártó hazai forgalmazója, amely az elmúlt években dinamikus árbevétel- és adózott eredmény növekedést produkált, így két, két és fél év alatt térülhet meg a beruházás.

A Milipol Zrt.-t a Techimpex Kft. vásárolta fel, amely cég az állami HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Zrt. tulajdonában áll. A cégbírósági adatok szerint június 2-án bejegyzett tulajdonosváltás óta a Techimpex nevet váltott, most már Haditechnikai Kereskedelmi Ügynökség Kft. néven fut. A Milipol Zrt. új vezérigazgatója, Menyhárt Attila amúgy a HM EI Zrt.-től érkezett.

Amint arra a kormányzat is hivatkozik, a Milipol Zrt. pénzügyi számai valóban jók. 2017-ben és 2018-ban 7,6 és 7,1 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, adózott eredménye pedig 1,9 és 1,7 milliárd volt. A 2019-es visszaesés – 3,6 milliárdos bevétel, illetve 0,9 milliárdos profit – után

2020-ban rekordmagas, 8,8 milliárdos árbevétel mellett csaknem 2,2 milliárdos adózott eredménye volt.

Érdekesség, hogy a Milipol Zrt. megvásárlásával az állam a fegyverkereskedő vállalkozás egy érdekeltségében is résztulajdonossá, “közös tulajdonban álló törzsbetét képviselőjévé” vált. Az ingatlanüzemeltetés és bérbeadás fő profillal bíró, józsefvárosi székhelyű Házfelügyelő Kft. 2020-ban 77 milliós árbevétel mellett 5,7 millió adózott eredményt tudott felmutatni.

(Nyitóképünk illusztráció.)

zöldhasú
Hirdetés