Gazdaság 2021. június. 21. 14:34

Hatalmas gyémántláz robbant ki Dél-Afrikában, de kiderült, hiába

Csak kvarckristályt találtak KwaHlathiban, ami rossz hír a elszegényedett lakosságnak.

Az ország minden részéből özönlöttek a szerencsevadászok KwaHlathi nevű faluba Dél-Afrikában, ahol a helyiek június 12-e óta ássák a földet, miután egy pásztor megtalálta egy követ, amiről azt hitték, hogy gyémánt.

Ravi Pillay tartományi illetékes egy vasárnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy

a helyszínen begyűjtött kövek vizsgálatából egyértelműen kiderült, hogy nem gyémántokról, hanem csupán kvarckristályokról van szó.

Pillay hozzátette, hogy "ezek értékét, ha van nekik egyáltalán, még meg kell állapítani, de azt fontos hangsúlyozni, hogy a kvarckristályok sokkal kevesebbet érnek, mint a gyémántok".

A csákányokkal, lapátokkal és vasvillákkal felszerelkezett több ezer gyémántvadász nagyjából 50 hektárnyi területet dúlt fel az elmúlt napokban, hatalmas lyukakat hátrahagyva, ami viszont veszélyt jelent az arra járó állatoknak.

Mostanra kevesebb mint 500-ra csökkent a keresők száma, Pillay szerint azokat, akik a területen folytatják az ásást, ami a koronavírus-járvány terjedése szempontjából is kockázatos, felszólítják a távozásra, de szükség esetén az illetékes hatóságokat is bevetik.

Pillay elmondta, hogy az elmúlt napok eseményei rávilágítottak azokra a társadalmi-gazdasági kihívásokra, amelyekkel a helyieknek meg kell birkózniuk. A Dél-afrikai Köztársaság sok más területéhez hasonlóan a magas munkanélküliség és szegénységi miatt a helyi közösségek épphogy fenn tudják tartani magukat.

A múlt héten egyébként a világ harmadik legnagyobb gyémántját találták meg Botswanában. Lefoko Moagi ásványügyi miniszter szerint a kő felfedezése nem is jöhetett volna jobbkor, hiszen a koronavírus-járvány súlyosan érintette a gyémánteladást is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.