Gazdaság Lengyel Miklós 2021. június. 17. 12:56

Meglepte a világot a Fed, esnek a részvényárak

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet vezetői szerint 2023-ra várható kamatemelés.

"A piac nem ezt várta. A Fed most azt jelezte, hogy korábban és gyorsabban kell emelnie az alapkamatot, és két kamatemelést is terveznek 2023-ban. Ez kicsit szembemegy a Fed állításával, hogy az infláció csak ideiglenes jelenség" – mondta James McCann, aki az Aberdeen Standard Investments szakértője a CNBC-n. Az elemző a Fed szerda esti bejelentésére reagált. Azt közölte az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet vezetője, Jerome Powell, hogy 3,4 százalékos – vagyis a vártnál magasabb – inflációval számolnak, de abban bíznak, hogy ez csak átmeneti jelenség. Ezenkívül úgy gondolják, hogy a Covid-járvány véget ért az Egyesült Államokban, ezért nincs akadálya a fellendülésnek. A CNBC-nek nyilatkozó szakértők szerint hamarosan megkezdődhet a szigorítás a pénzpiacon.

A piacok a részvények árfolyamcsökkenésével reagáltak a Fed bejelentésére. Az államkötvények hozamai ugyanakkor emelkednek, a befektetők ugyanis szigorúbb pénzpolitikára számítanak. Bár a Fed ezt most még nem jelentette be, de mindenki arra számít, hogy a szigorítás jeleként Fed már az idén csökkenti kötvényvásárlásait.

"Ha a kamatot kétszer is emelni akarják 2023-ban, akkor már hamarosan meg kell kezdeniük a szigorítást. Ehhez 10-12 hónap kell, ha mérsékelt tempóban haladnak. Ha pedig a gazdaság felhevül, akkor a kamatláb emelése előbb is bekövetkezhet" – vélekedett Kathy Jones, a Charles Schwab divízió vezetője.

7%-os GDP növekedés

Jerome Powell szerint idén ennyivel növekedhet az USA gazdasága, vagyis gyorsabban sikerül elérni a kettős célt: a fellendülést a válság után és a munkanélküliség csökkentését a krízis előtti szintre. A Fed szerint immár megszűnt a 15 hónapos járvány meghatározó hatása a gazdaságra az Egyesült Államokban.

Csakhogy mindez az infláció felgyorsítását is előidézte. A Fed főnöke elismerte, hogy a dinamikus fellendülés "megnövelte annak lehetőségét, hogy az infláció magasabb legyen a vártnál, és tartósabb legyen mint ahogy eddig gondoltuk."

A második világháború vége óta nem tapasztaltak ilyen dinamikus gazdasági növekedést az Egyesült Államokban.

A Fed ugyan kitart amellett, hogy hosszú távon tartható a 2%-os inflációs előrejelzés, de kevesen hisznek abban, hogy ezt sikerül elérni. Ezért növekszik a nyomás a jegybank szerepet betöltő Fedre, hogy csökkentse kötvényvásárlási programját, amely havonta minimum 120 milliárd dollárt jelent.

Hatás a globális piacra

A Fed bejelentette, hogy megemeli a dollár swapkeretet, mellyel a globális piac nemzeti bankjainak a likviditását növelhetik. Ez az intézkedés az év végéig tart. Janet Yellen pénzügyminiszter, aki korábban a Fed főnöke volt, a G7-pénzügyminiszterek értekezletén kijelentette: a kormányoknak és a jegybankoknak semmiképp sem szabad leállniuk a gazdaság támogatásával, mert a fellendüléshez ehhez mindenkinek szüksége van.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.