A hétvégén Nagybecskereken tüntettek az ott épülő kínai gumiabroncsgyár ellen, a befektetőnek ingyen adott az állam 100 hektár termőföldet.
A vajdasági településen azért tüntettek szombaton az épülő gumiabroncsgyár ellen, mert szerintük nincs garancia sem arra, hogy a beruházók minden környezetvédelmi szempontra tekintettel vannak, illetve a számukra biztosított kedvezményeket nem látják megtérülni. Az külön olaj a tűzre, hogy a helyiek számára még a vezetékes ivóvíz sincs biztosítva, míg a gyár területén az üzemi szükségleteket kielégítő vezetékhálózat épül – tudósított a Szabad Magyar Szó.
2018-ban állapodott meg a szerb állam arról a kínai beruházóval, a Shandong Linglong vállalattal, hogy gumiabroncsgyárat építenek Nagybecskereken, de ugyanakkor Pekingben Aleksander Vucic egyszerre több szerződés megkötését is tervezte, összesen 3 milliárd dollár értékben. A nagybecskereki gyár építése már 2019-ben megkezdődött, sok vita kíséri az építkezést, ezúttal civilek és politikai aktivisták demonstráltak az egyébként közel ezer munkavállaló számára munkahelyet ígérő vállalat szerintük átláthatatlan beruházása ellen. Nagybecskerek Bánát egyik legszegényebb térsége, az államfő éppen ezzel érvelt, amikor aláírták a szerződést a gyár építéséről. A tüntetésre a szerb kormányfő, Ana Brnabic is reagált, szerinte a tüntetések a luddista mozgalmak eredménye, a demonstrálók célt tévesztettek, mivel a beruházás jóvoltából a térségre fényes jövő vár.
Szerbia hagyományosan jó kapcsolatot ápol Kínával már évtizedek óta, amit a 16 közép-kelet európai állam és Kína közötti együttműködési megállapodás megerősített. Az együttműködés koordinálására együttműködési titkárságának megalakulását 2012-ben határozták el a „tizenhatok” Varsóban.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.