A válság utáni újraindítás programját vázolta a miniszterelnök.
A ma délutáni kormányülésen arról dönthetnek, hogy ha sikerül elérni az 5,5 százalékos GDP-növekedést, akkor a gyereket nevelő szülőknek 2022 január-februárjában visszaadják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót, legalábbis az átlagjövedelem szintjéig – közölte Orbán Viktor. Ez a költségvetés számára 550–580 milliárd forint kiadást jelenthet.
Hiába kéri az MNB a kormányt arra, hogy gyorsan csökkentsék a költségvetési hiányt 3 százalék környékére, ez nem így fog történni. 5,9-et terveztünk 2022-re, innen visszamenni a 3-ra egy lépésben olyan megrázkódtatás lenne a magyar gazdaság és a háztartások számára, amit egyben nem bírnának ki – mondta a miniszterelnök a Világgazdaság konferenciáján.
Orbán korábban azt mondta, hogy ahány munkahelyet elvesztenek a magyarok a válság miatt, annyit fog az állam visszaadni. Most emelte a tétet:
kétszer annyi munkahelyet kell létrehozni, mint amennyit a válság elvett.
A válság előtti utolsó hónapban, 2020 februárjában 4,65 millió volt a foglalkoztatottak száma, a legfrissebb, idén áprilisi adat szerint 4,55 millióan vannak.
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy több munkalehetőség lesz, mint ahány munkavállaló, „aztán vagy tudnak élni a lehetőséggel, vagy nem”.
A hitelmoratóriumról azt mondta a miniszterelnök: abból kiugrani nem lehet, óvatos kivezetési forgatókönyvet kell megalkotni. Idő kell arra, hogy megállapodjon a kormány a Bankszövetséggel és az MNB-vel arról, hogy milyen változások jöjjenek.
A kormány terve az, hogy a Növekedési Hitelprogramot kormányzati hitelprogrammal pótolja. Ehhez a kamarával állapodna meg, nem a hagyományos monetáris politikával oldanák meg a kis- és középvállalkozások pénzügyi támogatását. A miniszterelnök előtt Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszélt a rendezvényen, ő jelentette be: a Széchenyi Kártya programon belül júliustól újraindítási programot kezdenek. Szeptembertől pedig újraindítási lízingkonstrukció, valamint az EU-s forrásokhoz hozzájutásra szolgáló önerő-kiegészítési hitel indul el. A bankokkal ma délután indul el az egyeztetés erről. Ennek nincs felső határa – tette hozzá Orbán.
Ha rázúdítunk egyszerre egy 200 ezer forintos minimálbért a magyar kis- és közepes vállalkozásokra, tönkre fognak menni
– mondta a miniszterelnök. A megoldás szerinte az, hogy a cégeket terhelő adókat csökkentsék, így lehet hosszú távon 200 ezer forintos minimálbért megcélozni.
Ilyen helyzetben nem lehet választási költségvetést csinálni – fogalmazott Orbán (ahogy amúgy minden korábbi választás előtt is megígérte minden miniszterelnök, hogy nem választási költségvetés lesz).
A kormány létrehozza a gazdaság újraindításáért felelős operatív törzset, amelyet Szijjártó Péter fog vezetni, mert „ő az egyetlen kormánytag, aki képes egyszerre két helyen lenni”, ezenkívül létrejön a társadalmi élet újraindításáért felelős operatív törzs, amelyet Novák Katalin vezet majd. A globális adó tervéről pedig azt mondta: amilyen tempóban a döntéshozatal folyik, szerinte a Fidesz még több választást meg fog nyerni, amíg ebből lesz valami.
Magyar lélegeztetőgép-, vakcina- és gyógyszergyártási kapacitásokat kell létrehozni egy következő válságra készülve – közölte a miniszterelnök.
Üzent Budapestnek is: mint mondta, az már nem tartható, hogy egy város a turizmusát a külföldiekre alapozza, szükség van a hazaiakra is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.