Gazdaság hvg.hu 2021. június. 05. 09:57

Hiába a magyar ellenállás, már ezen a hétvégén megszülethet a G7 megállapodás a globális minimumadóról

A magyar kormány hevesen támadta az ötletet, de a BBC szerint valószínűleg tényleg véget ér a multiknak kedvező helyzet.

A világot megváltoztató megállapodás körvonalazódik a G7 pénzügyminisztereinek találkozóján Londonban Olaf Scholz német pénzügyminiszter szerint - írja a BBC.

A terv szerint globális minimumadót vetnének ki a multikra: a német miniszter szerint 15 százalékos társasági adó mellett az érintett országoknak esélyük lenne a járvány alatt felgyűlt adósságaik visszafizetésére is, és kiemelte, bízik benne, hogy erről már kétnapos találkozó végén konkrét megállapodás születik.

A BBC hozzátette, Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter arra biztatta a 12,5 százalékkal az EU egyik legalacsonyabb társasági adómértékét fenntartó Írországot, hogy ők is csatlakozzanak.

Bod Péter Ákos: Tényleg kárunkra lenne Biden globális társasági minimumadója?

A társasági adózás nemzetközi rendje elavult, még jórészt a huszadik század fogalmait, normáit és eljárásait tükrözi, ezért fontos átnézni, mivel járna a nemzetközi adóminimum kijelölése. Vélemény.

A mostani állás szerint a 15 százalék kiindulás, és arra is van esély, hogy a megállapodás végül “minimum 15 százalékot” fog tartalmazni.

Az ötlet támogatói szerint ezzel kényszerítenék rá a multinacionális cégeket, hogy mindenhol fizessenek adót a termékeik után, ne csak ott, ahol a központjuk be van jegyezve.

Ha ez átmegy, akkor annak a magyar kormány nagyon nem fog örülni: Szijjártó Péter külügyminiszter már korábban bejelentette, Magyarország nem fogadja el a globális minimumadó ötletét. Ez logikus is részéről, hiszen a magyar kormány épp az alacsony adókkal csábítja ide a multikat.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.