A magyar kormány hevesen támadta az ötletet, de a BBC szerint valószínűleg tényleg véget ér a multiknak kedvező helyzet.
A világot megváltoztató megállapodás körvonalazódik a G7 pénzügyminisztereinek találkozóján Londonban Olaf Scholz német pénzügyminiszter szerint - írja a BBC.
A terv szerint globális minimumadót vetnének ki a multikra: a német miniszter szerint 15 százalékos társasági adó mellett az érintett országoknak esélyük lenne a járvány alatt felgyűlt adósságaik visszafizetésére is, és kiemelte, bízik benne, hogy erről már kétnapos találkozó végén konkrét megállapodás születik.
A BBC hozzátette, Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter arra biztatta a 12,5 százalékkal az EU egyik legalacsonyabb társasági adómértékét fenntartó Írországot, hogy ők is csatlakozzanak.
Bod Péter Ákos: Tényleg kárunkra lenne Biden globális társasági minimumadója?
A társasági adózás nemzetközi rendje elavult, még jórészt a huszadik század fogalmait, normáit és eljárásait tükrözi, ezért fontos átnézni, mivel járna a nemzetközi adóminimum kijelölése. Vélemény.
A mostani állás szerint a 15 százalék kiindulás, és arra is van esély, hogy a megállapodás végül “minimum 15 százalékot” fog tartalmazni.
Az ötlet támogatói szerint ezzel kényszerítenék rá a multinacionális cégeket, hogy mindenhol fizessenek adót a termékeik után, ne csak ott, ahol a központjuk be van jegyezve.
Ha ez átmegy, akkor annak a magyar kormány nagyon nem fog örülni: Szijjártó Péter külügyminiszter már korábban bejelentette, Magyarország nem fogadja el a globális minimumadó ötletét. Ez logikus is részéről, hiszen a magyar kormány épp az alacsony adókkal csábítja ide a multikat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.