Gazdaság hvg.hu 2021. június. 04. 12:15

Az Orbán család hét év alatt 15 milliárdnál is többet keresett a cégeivel

A nyereség egy része biztosan állami, illetve uniós pénzekből származott.

Orbán Viktor rokonsága az elérhető adatok alapján csak az elmúlt nagyjából hét évben igazolhatóan bő 15 milliárd forint bevételhez jutott cégeladásokból vagy a vállalatoktól felvett nyereségből – írja a G7.hu.

Ebből valamivel több mint 8 milliárd gazdagította a miniszterelnök szüleit és testvéreit, durván 7 milliárd pedig a kormányfő vejét.

A lap szerint 2014 előtt is minden évben hoztak néhány tízmilliót Orbán családjának a vállalatai, a 2014-es választások után azonban elkezdték kivenni a vállalkozásaikból a korábban felhalmozott nyereséget, illetve az időközben megugró aktuális profitot is.

Az Orbán család három legjobban teljesítő cége a Dolomit Kőbányászati Kft., a Gánt Kő Kft. és a Nehéz Kő Kft., ezekből hét év alatt 7,4 milliárd forintot vettek ki. Az összeget az idén tavasszal további 750 millióval fejelte meg a Nehéz Kő eladása. A nyereség egy része biztosan állami, illetve uniós forrásból finanszírozott megrendelésekből származott: a társaságok feltűntek mások mellett a dél-balatoni vasútfelújításon, a vértesi erőmű környezetének helyreállításán és több budapesti, illetve Pest megyei csatornaépítésen is.

Tiborcz István üzleti pályája azt követően kezdett meredeken felfelé ívelni, hogy 2013-ban összeházasodott a kormányfő lányával. Már 2015-ben százmilliós nagyságrendű osztalékot vett ki egy cégéből – írja a G7 –, és ezzel párhuzamosan jött az Elios-sztori is, amelynek a végén 3 milliárd forint körüli összegért adhatta el a közvilágítási tendereken felhizlalt cégét. A BDPST Zrt.-nek mostanra Tiborcz az egyetlen tulajdonosa, a vállalat pedig az elmúlt két évben 3,5 milliárd forint osztalékot fizetett neki.

Az Orbán-család és a kormányközeli vállalkozók gazdagodásának 2018-ig tartó szakaszáról számos infografikát készített a hvg.hu is:

Pénzesőben fürdik a NER: 14 infografika arról, mekkora üzlet Orbán Viktor családtagjának és a Fidesz barátjának lenni

A számokat látva nehezen hihető az, hogy Magyarországon piacgazdaság működik.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.