Gazdaság Bankmonitor / Csányi Franciska 2021. június. 03. 09:45

Hamarosan eltűnik a legnépszerűbb céges hitellehetőség?

Jó pár hete kering a piacon az információ arról, hogy vészesen fogy a Növekedési Hitelprogram eredetileg rendelkezésére bocsátott 3 000 milliárd forintos kerete. A bankok friss információja alapján 400 milliárd forint áll még rendelkezésre. A Bankmonitor várakozása szerint azonban legkésőbb nyár végére végleg kimerülhet a keret. Szinte biztosan lépni kell azon cégeknek, akik igénybe akarják venni a bőven inflációs szint alatt 2,5% alatt fixált kamatozás mellett elérhető szuperhitelt!

A Növekedési Hitelprogramot a 2013-as indulása óta számtalanszor újították már meg, a rendelkezésre álló keretet gyakorlatilag igény szerint bővítették. Azonban most másnak tűnik a helyzet. Arról, hogy mi lesz a mostani NHP Hajrá helyett, már, ha lesz egyáltalán helyette valami, még csak a találgatások mennek.

Fontos tudni a Növekedési Hitel igénylésével kapcsolatban, hogy nem nyugodhatunk meg, ha a hiteligény benyújtásakor még van szabad keret. A 400 milliárd forintból 300 milliárd forintot szétosztottak a bankok között az eddigi folyósításaik mértékének arányában, amit házon belül saját döntéskörben oszthatnak szét ügyfeleik között.  Az ezen felül fennmaradó 100 milliárd forint pedig majd az MNB-hez közvetlenül beérkező lehívási kérelmek beérkezésének sorrendjében érhető majd el.

Miért nem szabad tétlenkedni?

A hiteligénylés benyújtásától a hitel effektív folyósításáig 2 hónap alsó hangon szükséges átfutási idő, még akkor is, ha az elbíráláshoz szükséges minden kért adatot és információt azonnal a bank rendelkezésére tudjuk bocsátani. Szerencsére a 2020 év végi számokat már mindenkinek le kellett zárnia, az év első felében ez szokott az egyik legnagyobb probléma lenni az információ szolgáltatásoknál.

Ha ma elkezdjük, akkor talán még megkaphatjuk az inflációs szint alatti, maximum 2,5 százalékos kamaton fixált Növekedési Hitelt.

Reálisan ki kaphatja meg a Növekedési Hitelt?

Minden kkv számára nyitott a lehetőség, függetlenül attól, hogy a vállalkozás székhelye hol található. A vidéki vállalkozások mellett ugyanis a Pest megyei székhelyű vállalkozások sincsenek kizárva.

Lényeges viszont a vállalkozói múlt. Legalább egy teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznie kell vállalkozásunknak ahhoz, hogy a hitelt megkaphassuk. Több bank hozzáállása szigorúbb ezen a téren, nem egy banknál feltétel a két teljes év elzárt üzleti múlt. Kiemelten fontos, hogy már meglegyen a 2020 év végi nyilvánosságra hozott beszámolónk is!

Nem kell elkeseredni akkor sem, ha lemaradunk

Szerencsére nem a Növekedési Hitel az egyetlen támogatott hitel a piacon. Nem szabad elfelejtkeznünk a Széchenyi Hitelekről sem, ahol a beruházási hitel kamata - az NHP-hoz hasonlóan - szintén a teljes futamidőre fixált. Illetve ott van még az exporttevékenységet is folytató vállalkozások számára az EXIM hitelek lehetősége is.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés