Gazdaság Kovács Gábor 2021. június. 01. 12:28

A főváros szerint aki jót akar, autóval kerülje a belvárost, lesz viszont egész Budapestet átszelő buszfolyosó

Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Június 7-én kezdődik a pesti rakpart átépítése, 16-án a Lánchíd felújítása és várhatóan július elején a Blaha Lujza tér átalakítása. A BKK buszsávot alakít ki a Hegyalja úton, így a várost kelet-nyugati irányban átszelő buszkorridor jön létre.

Három jelentős felújítás indul hamarosan a fővárosban, a Lánchíd felújítása, a pesti rakpart felújítása a Parlament és a Margit-híd között (illetve később egy vízcső miatt a teljes rakparton), illetve a Blaha Lujza tér átépítése. Ez azt jelenti, hogy két fontos, egy észak-dél, illetve egy kelet-nyugat irányú közlekedési folyosón lesznek legalábbis fennakadások – mondta el Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke a Lánchíd felújítása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

BKK

A fontosabb dátumok:

  • Június 3–6.: A Lánchídnál éjszakénként lezárják a budai rakpartot, ekkor építi a kivitelező az állványzatot a hídfőnél.
  • Június 7–8.: Felállítják a Lánchíd pesti oldali toronydaruját.
  • Június 7.: Kezdődik a rakparti felújítás. Mivel a rakpartot a hétvégére a gépjárművek elől menetrendszerűen lezárják, itt utoljára június 4-én pénteken lesz gépjárműforgalom.
  • Június 16.: Lezárják a Lánchidat a forgalom elől. A munka ezután látványos lesz, a kivitelező felállítja a hídszerkezeten a bakdarut, majd elkezdi a pályalemez bontását és újjáépítését.
  • Június 19.: A Hegyalja úton végig buszsávot jelölnek ki (jelenleg csak egyes szakaszokon van).

Utóbbi átalakítás azt fogja jelenteni, hogy egy

összefüggő buszkorridort hoznak létre a budai BAH-csomóponttól a Hegyalja úton, az Erzsébet hídon, a Rákóczi úton és a Thököly úton keresztül Zuglóig.

A Hegyalja úton ez nem jár majd az autók számára rendelkezésre álló sávok számának csökkenésével, a buszsáv helyét ugyanis korábban már kialakították. Balogh Samu emlékeztetett rá, hogy a felújításokkal érintett utak már jelenleg is túlterheltek, hiszen ahogy minden történelmi belvárosban, az útkapacitásokat nem a mai (gépjármű)forgalomra tervezték.

A felújítások miatt elkerülhetetlen, hogy a belvárosi autós közlekedés tovább romoljon, a főváros ezért javítani akarja a közösségi közlekedési lehetőségeket.

Ennek megfelelően Balogh Samu azt ajánlotta, hogy aki csak teheti, az ne próbáljon autóval közlekedni a belvárosban, kerülje el a területet, vagy pedig vegye igénybe a közösségi közlekedést, menjen kerékpárral – esetleg a megújult Bubival.

Ami a kelet-nyugat-irányú buszkorridort illeti, a BKK 110E néven gyorsjáratot indít, ez 10 percenként fog járni.

A korridornak köszönhetően általában véve javulni fog a buszos közlekedés, a buszok a reggeli csúcsban 5–8 perccel gyorsabban szelhetik át a várost, mint most.

BKK

A Lánchíd lezárása természetesen több buszjárat útvonalát érinti, a 16-ost, a 105-öst, a 178-ast és a 916-os éjszakait. A hídon járó buszok az Erzsébet híd felé fognak kerülni.

A BKK-nál és a Budapest Közútnál a forgalmi modellek alapján arra számítanak, a Lánchíd gépjárműforgalmának 24 százaléka a Margit hídra, 17 százaléka az Erzsébet hídra hárul majd. Szerencsére a Lánchíd a Szabadság híd mellett a legkisebb kapacitású fővárosi híd. A közösségi közlekedésben az utasok nagy része, 40 százaléka várhatóan a 2-es metróra terelődik majd, 26 százalék pedig az Erzsébet hídra – hiszen a Lánchídon átmenő buszjáratokat ide terelik.

BKK

A forgalmi helyzetet bonyolítja, hogy várhatóan július elején kezdődik az Erzsébet híd tengelyében található Blaha Lujza tér átépítése, ami irányonként egy-egy forgalmi sáv lezárásával fog járni. A lezárásokra azért lesz szükség, mert az aluljáró födémjét ki kell bontani és újra kell szigetelni. A villamosközelekedést ez nem befolyásolja majd, a pálya alatt a munkát már elvégezték a pályafelújítás során.

Nem olyan felújításokról van szó, amiknek nyáron a végére érne a főváros, vagyis az általuk okozott közlekedési változások is tartósak lesznek. A rakparti munkák év végéig tartanak, azonban a Blaha és a Lánchíd felújítása várhatóan 2022 végéig.

A Lánchíd felújításának előkészítése során egyelőre nem derült fény váratlan akadályokra. A budai oldali toronydaru előkészítése során beleütköztek a hídfő 1916-os alapozásába, de elég volt pár négyzetméterrel kiszélesíteni a munkaterületet, így a darut kicsivel arrébb fel tudják állítani.

zöldhasú
Hirdetés