Düböröghet a populizmus, ha a járványhelyzet és a gazdaság statisztikáit egymás mellé tesszük. Nagyon egyszerű lenne egymondatos válaszokat találni arra, hogy mi történt az elmúlt hónapokban, pedig kimondottan érdekes az összkép akkor is, ha részleteire bontjuk, mi okozza a váratlanul nagy gazdasági növekedést.
Még a legoptimistább elemzőket is meglepte, mennyire jól teljesített a magyar gazdaság 2021 elején. A járvány ugyan tombolt, de január-márciusban 1,9 százalékkal nőtt a GDP a tavalyi utolsó negyedévhez képest, és szinte biztosra vehetjük, hogy a második negyedév végére a járvány előtti szint fölé kerülünk. Ha a helyzetet úgy ábrázoljuk, hogy a válság előtti utolsó békés negyedév, 2019 GDP-szintjéhez képest hogy állunk, akkor lehet látni, hogy ha nem is V, de legalább egy pipa formát felvesz a grafikon:
Nem csoda, hogy a kormány sikerpropagandába kezdett. Azt az állítást azonban, hogy az EU második legnagyobb oltottsági arányával Magyarországon egyszerre sikerült megtalálni az egészségügyi és a gazdasági válság ellenszerét, teljesen félrevezető lenne a január-márciusi adatokra alapozni, a későbbi időszak gazdasági teljesítményéről pedig még nincsenek számok. A gazdaság ugyan jól teljesített az év elején, de ebben a három hónapban a járványhelyzet katasztrofális volt. Az Our World in Data adatai szerint február 19-től kezdve a járvány heti halálozási adataiban lakosságarányosan a világ öt legrosszabbul teljesítő országa között voltunk, március 21-től pedig a legrosszabbak. (Mindez bőven a vizsgált negyedév vége után is kitartott, május 1-ig volt hétnapos átlagban lakosságarányosan nálunk a legtöbb áldozat, az öt legrosszabból május 14-én kerültünk ki.)
Könnyű volna erre a kormány kritikusainak rávágniuk, hogy a jó gazdasági teljesítménynek több ezer emberi élet volt az ára. Adná magát, hogy egymás mellé tegyük a számokat: tavaly az első hullámban soha nem látott gazdasági visszaesés volt, de a járvány csak alig több, mint 500 áldozatot szedett, idén a harmadik hullámban pedig a gazdaság helyzete jó volt, miközben január-márciusban 11 ezernél is több covidos halottunk volt. Részigazság még lehet is ebben, valószínűleg hamarabb sikerült volna letörni a járványt, ha korábban vezetnek be korlátozásokat - csakhogy ez a magyarázat is félrecsúszik egy ponton.
A részletes számokból ugyanis kiderül, annak, hogy ilyen jól teljesít a magyar gazdaság, a politikától szinte teljesen független a legfontosabb oka:
az első hullám alatt a termelőüzemekben gondoltak arra, hogy lehet második-harmadik hullám is.
Vagyis arról, hogy a gyártósorok újraindulnak az ország néhány legnagyobb gyárában, nem lehetett olyan látványos fotókat készíteni, mint amikor tömegek kivonultak a terasznyitásra, de arra, hogy a gazdaságot kirántsa a gödörből, már ez elég volt.
Ha az állam szerepét keressük itt, azt leginkább abban találjuk meg, hogy a munkába járókra gyakorlatilag semmilyen kijárási tilalom nem vonatkozott.
Főleg azzal érdemes mindezt összehasonlítani, hogy mi történt tavaly az első hullám alatt: a 2020. április-júniusi rekordszintű, 13,6 százalékos GDP-zuhanást főleg az okozta, hogy az ipar teljesítménye még a május-júniusi részleges visszapattanással együtt is 20,1 százalékkal esett vissza – ezen belül is az autógyártás visszaesése volt a legnagyobb –, a szolgáltató szektor akkor "csak” 12,2 százalékkal esett vissza.
Miért nem rossz hír, ha egyszer mínuszban vagyunk? |
Első ránézésre csalóka az összkép az első negyedéves GDP-adatról. Az előző év azonos időszakához képest mért 2,3 százalékos visszaesés bármikor máskor nagyon rossz hír volna, de így, hogy a járványügyi korlátozásokkal teli három hónapot hasonlítunk össze 2020 január-márciusával, aminek az utolsó két-három hetében voltak lezárások, ritka jó eredmény, hogy csak ekkora a mínusz. A tavalyi utolsó negyedévvel összehasonlítva még látványosabb, ami történik: a 20 EU-tagállam közül, amely már leadta az adatait, az 1,9 százalékos magyar negyedéves növekedés a negyedik legnagyobb a román, a bolgár és a ciprusi után. |
Persze mondhatjuk, hogy aki elveszti az állását, azt nem fogja érdekelni, ha egyébként szép a GDP-adat. Nem arról van-e szó, hogy az ipar felfelé húzta a GDP-t, de eközben a lezárások a szolgáltató szektorban sokkal több ember munkáját sodorták veszélybe? Érdekes módon a válasz nem. Itt jön ugyanis képbe az, hogy Magyarországon a második és a harmadik hullámban nem voltak túlságosan szigorú korlátozások. Ha azokat a szektorokat emeljük ki, ahol részben vagy egészben leállt a munka, a foglalkoztatottak száma 2020-ban a következő volt:
A szolgáltató szektoron belül a lezárás a turizmus, a vendéglátás és a szórakoztatóipar számára volt brutális mélyütés. Az ott dolgozók számára ez rettenetesen nehéz időket jelentett, de így is csak negyedannyi emberről van szó, mint ahányan a gyárakban dolgoznak. Az ágazati bértámogatást idén május közepéig nagyjából 200 ezer munkavállaló után igényelték a cégek. Ennek a néhány ágazatnak a leállása nagyon sokak szórakozását elrontotta, de mint látjuk a számokon, más az érzés, és más a GDP-re gyakorolt hatás.
Ezenkívül a logisztika és a raktározás került nagy bajba az első hullám alatt – ezt a statisztikusok szintén a szolgáltatásokhoz számolják, de egyértelmű, hogy az iparral szorosan összefügg. Mostanra nagyjából rendeződött ott a helyzet, ez is hozzátartozik ahhoz, hogy kilábalunk a válságból, és ebben sincs semmi olyan látványos, mint egy terasznyitás.
Érdemes egy pillantást vetni arra is, ami a turizmusban történik. Ugyan hatalmas, 70 százalékos a visszaesés a legfrissebb, márciusi statisztika szerint az egy évvel korábbihoz képest, de ez is azt jelenti, hogy a harmadik hullám alatti lezárások alatt sokkal többen mennek a szálláshelyekre, mint az első hullámban: 2020 áprilisában 69 ezer vendégéjszakát töltöttek el a szállásokon a vendégek, idén márciusban 194 ezret. Pedig hivatalosan akkor és most is csak az üzleti célból ide érkezőket fogadhatták. A majdnem háromszoros növekedést részben magyarázhatja, hogy most többen jöttek munka miatt ide, de azért felmerülhet a gyanú, hogy sokan próbáltak trükközni egy munkahelyi igazolással.
A kiskereskedelem különösen érdekes. Tavaly tavasszal a legtöbb üzlet csak reggel 6-tól délután 3 óráig lehetett nyitva, ami korlátozás volt ugyan, de azért nem teljes zárás. Főleg úgy nem, hogy a legnagyobb forgalmat lebonyolító üzletek – élelmiszerboltok, gyógyszertárak, drogériák, benzinkutak, és a zárás első pár hetében a dohányboltok is – korlátozás nélkül tarthattak nyitva. A második és a harmadik hullámban hasonló kettősséget láthattunk: az este 8 órai boltzár nem lehetetlenítette el az üzletek működését, amikor pedig márciusban egy kicsit szigorított a kormány, a forgalom többségét lebonyolító üzletekre akkor sem vonatkozott a néhány hetes boltzár szabálya.
Ha a kereskedelem számadatait megnézzük, mégis találunk egy nagyon fontos mutatót a válságról. Az természetes, hogy a nem élelmiszert árusító üzleteknek a forgalma idén márciusban a lezárások miatt 5,9 százalékkal esett, az már annál meglepőbb, hogy tavaly szeptember óta minden egyes hónapban kisebb volt ebben az üzletcsoportban a forgalom, mint az egy évvel korábbi időszakban. Ennek a mélypontja a decemberi 9,3 százalékos visszaesés volt, de januárban 2,2, februárban 3,3 százalék mínuszt mértek. Ez egyértelműen azt jelentette: nagyon sokan fogták vissza a vásárlásaikat, amikor az ennivalón kívüli költésről volt szó, vagyis akkoriban, a járvány második hullámának végén sokáig elhúzódó válságra készültek. Az oltási program felpörgetése ezen változtathat nagyot – ez azért is kiemelkedően fontos, mert a kormánynak már az első hullám alatt is az volt a stratégiája, hogy a háztartások fogyasztásával kell pörgetni a gazdaságot.
De van a válságnak egy olyan eleme, amely szektoroktól függetlenül kiemelkedően fontos: az iskolazár és annak a vége.
Hogyan tovább?
Annak a megjósolásához, hogy a gazdaság szárnyalni fog, nem kell nagy bátorság. Tavaly a nyitás után a harmadik negyedévre a korábbi három hónaphoz képest 11 százalékkal nőtt a GDP, és hacsak nem történik a következő pár hétben valami elképesztő katasztrófa, ehhez fogható növekedésre számíthatunk akkor is, amikor kijön a szám, hogy az idei második negyedév mennyivel jobb a tavalyi április-júniusnál. Önmagában a bázishatás is hatalmas lökést adna, de erre rátesz egy nagy lapáttal az, ha az emberek elhiszik, hogy vége a válságnak, és újra nekiállnak vásárolni. Így az, hogy javulni fog a gazdaság helyzete, önbeteljesítő jóslat lesz.
Ami pedig az újranyitást illeti, a legtöbb más országban a lazítás lépéseit az áldozatok vagy a fertőzöttek számához kötik, nálunk ahhoz, hogy elég sok ember kapja meg legalább az első oltást. Látványos példája volt ennek, hogy Svájcban ugyanaznap döntöttek a terasznyitásról, mint itt, náluk aznap 6 áldozata volt a Covidnak, nálunk 285. Szlovéniában ugyanezt a döntést napi 1 halálos áldozatnál hozták meg – de az oltottsági arányban a svájciaknál és a szlovéneknél is jóval jobban álltunk.
A stratégia világos: a járványügyi mutatók látványosan javulhatnak tovább az oltásoknak és a brit variáns természetes lecsengésének köszönhetően. És ugyan a halálozási csúcs elérése után lassabban csillapodik a járvány, mint sok más országban, a napi néhány tucat koronavírusos halottat már elfogadja a közvélemény jelentős része úgy, hogy ennyi áldozat miatt már nincs szükség újabb zárásra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.