Sedat Peker állításai tovább ronthatják a török államfő népszerűségét.
Gyilkosságokkal, nemi erőszakkal, kábítószer-kereskedéssel, zsarolással gyanúsítja Törökország egyik legismertebb maffiavezére a kormánypárt vezető politikusait, akik annyira tartottak tőle, hogy még rendőri védelmet is biztosítottak a számára. A gyilkosságért és bűnszövetkezet irányítása miatt többször elítélt Sedat Peker – aki állítása szerint Suleyman Soylu belügyminiszternek hála időben külföldre tudott szökni az ellene indult vizsgálat elől – május eleje óta már hét videót tett fel a YouTube-ra, hogy ily módon biztosítsa az életben maradását.
Soylu tagadja Peker állításait, az ellenzék azonban a belügyminiszter lemondását követeli, a kormányzat pedig úgy védekezik, hogy nem indít vizsgálatot az ügyben. Egyelőre tehát senki sem tudhatja, mennyi az igazság a maffiafőnök milliós nézettségű videóiban megfogalmazott vádjaiban – írja a német közszolgálati Deutsche Welle portál. Recep Tayyip Erdogan államfő sokáig igyekezett észre sem venni a maffiafőnök kínos vádjait, de végül csak rászánta magát arra, hogy a nyilvánosság előtt nyilatkozzon: "mélységes fájdalmat okoz nekünk, hogy néhány erkölcstelen és értéktelen ember elfogadta a maffia támogatását hazánkban" – közölte, hozzátéve: "a bűnszövetkezetek – éppúgy, mint a terrorszervezetek – olyanok, mint a mérgeskígyók".
A párhuzam azért igen érdekes, mert az Iszlám Állam virágzásának idején Erdogan fiát gyanúsították azzal, hogy ő kereskedik Irak olajával – az iszlamista terrorszervezet megbízásából. Akkor a hívei által szultánnak nevezett elnök népszerűsége a csúcson volt, de azóta a gazdasági válság és a botrányok alaposan megtépázták Erdogan renoméját. Jelenleg a lakosságnak csak a 40%-a bízik benne, kevesebben mint Ankara vagy Isztambul ellenzéki polgármesterében, illetve a parlamenti ellenzék néhány vezérében – állapítja meg a Deutsche Welle.
Erdogan és a maffia
Már a kilencvenes években is sokat írtak a lapok Erdogan pártjának, az AKP-nek a maffiakapcsolatairól. Akkor még jól ment a szekér, de most a pandémia végképp beadott Erdogan rendszerének. Ráadásul a járványra hivatkozva több mint 90 ezer embert engedtek ki a börtönökből – köztük sok jól ismert maffiózót is. Közben pedig egyre-másra küldik börtönbe Erdogan politikai ellenfeleit, ellenzéki újságírókat.
Tavaly kiengedték a börtönből – amnesztiával – az egyik legismertebb szélsőjobboldali maffiavezért. Mi volt az első dolga Alattin Cakicinak? Az, hogy köszönetet mondjon annak a szélsőjobboldali pártnak, amely együtt kormányoz Erdogannal, és amely elintézte az amnesztiát.
A szabadon bocsátott maffiafőnök és a szélsőjobboldali párt vezére egyaránt kiváló kapcsolatot ápol a Szürke Farkasokkal. Ez a szélsőjobboldali terrorszervezet küldte Rómába Ali Agcát, hogy rálőjön II. János Pál pápára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.