Így lett pár halász tiltakozásából összeurópai konfliktus.
A francia kormány addig megakadályozza az EU és Nagy-Britannia közötti szerződést a pénzügyi szolgáltatásokról, amíg a britek nem biztosítanak megfelelő lehetőségeket a francia halászoknak. Legalábbis így értesült a Reuters hírügynökség. A Brexit-ügyek mind összefüggenek egymással – érvelt a francia kormányszóvivő Párizsban. "Ezért mi most összekapcsoljuk ezt a kettőt" – mondta Gabriel Attal.
A múlt héten a francia halászok Jersey partjainál tiltakoztak, mert a brit hatóságok új feltételeket támasztottak az engedélyek megadásához, holott a Brexit-egyezmény értelmében erre nem volt joguk. Nagy-Britannia két őrnaszádot vezényelt a helyszínre, de a hadihajók csak megfigyelő szerepet játszottak. Miután a francia halászok a tüntetés után békésen hazatértek, a brit hadihajók is elvonultak.
Brüsszelben egy magát megnevezni nem kívánó uniós diplomata az üggyel kapcsolatban elmondta: Nagy Britannia nem teljesíti vállalásait a Brexit-egyezménnyel kapcsolatban, ezért leálltak a megbeszélések a pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos jövőbeli viszony rendezéséről is.
"Itt nemcsak Franciaországról és nemcsak a halászati jogokról van szó" – hangsúlyozta az uniós diplomata, aki hozzátette: "Nagy-Britanniának teljes mértékben teljesítenie kell az egyezményben vállalt kötelezettségeit, de jelenleg nem ez a helyzet".
Pénzügyi szolgáltatások
A londoni City óriási pénzügyi szolgáltató szektora szinte teljes mértékben el van vágva a nagyon is vonzó uniós piactól december 31. óta. Korábban ez volt a City legfontosabb piaca – jegyzi meg a Reuters hírügynökség. Az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi egyezményben nem szerepelnek a pénzügyi szolgáltatások. Ezeket mostanában kellene tisztázni az ekvivalencia elvének megfelelően. Már van egy memorandum, amely megfogalmazza a pénzügyi ellenőrző hatóságok együttműködésének a feltételeit, de ezt még el kellene fogadnia az EU mind a 27 tagállamának, köztük Franciaországnak.
A londoni Cityben a bankok már lemondtak arról, hogy az EU belátható időn belül szabaddá teszi a piacát előttük. Ezért most inkább a globális piacra koncentrálnak.
Mi a francia halászok problémája?
Az Egyesült Királysághoz tartozó Jersey szigete korlátozta a halászati jogaikat, amikor kiadta az új halászati engedélyeket április végén. A sziget most az javasolja: július végéig felfüggesztik a francia halászokat érintő korlátozásokat.
Mind Macron elnök, mind Boris Johnson miniszterelnök a hazai közönségnek játszik, amely mindkét országban elvárja a nemzeti érdek maximális képviseletét. Így lehet az apró szigetnél halászni kívánó franciák és a helyiek vitájából komoly konfliktus Brüsszel és London között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.