Párizs azzal fenyegetőzik, hogy kikapcsolja az áramot a szigeten, ha nem jutnak dűlőre a halászati vitában, amely a Brexit egyik kellemetlen utóhatása.
Hatvan francia halászhajó legénysége tiltakozik Jersey partjainál, a Royal Navy két őrnaszádja egyelőre figyeli őket. Londonban a miniszterelnöki hivatal annyit közölt, hogy a hadihajók feladata a "helyzet monitorozása". Párizs közben azzal fenyegetőzik, hogy elvágja az áramot, amely föld alatti kábeleken területéről érkezik a szigetre. A feszültség kiéleződéséről így írtunk reggeli hírünkben:
Éleződik a brit-francia vita, haditengerészeti járőrhajók érkeztek Jersey-hez
Csalódtak az északír protestánsok a brit kormányban, amiért belement a tengeri határ felállításába. A brit-északír unió centenáriumát régen nem látott utcai zavargások előzték meg.
Miért tiltakoznak a francia halászok, akikhez a Jersey sziget néhány halász hajója is csatlakozott? Hosszas viták után Nagy-Britannia és az EU olyan megállapodást kötött halászati ügyben, hogy azok a halászok, akik korábban is a brit vizeken halásztak, folytathatják tevékenységüket a Brexit után is. Ámde kiderült: a britek az engedélyek kiadásakor új feltételeket is támasztottak. Erről ráadásul sem Brüsszelt, sem a halászokat nem értesítették.
A BBC Radio 4 interjút készített az Európai Parlament halászati bizottságának egyik tagjával. "Megleptek minket az új szabályok. Bízunk a brit kormány és Jersey józan ítélőképességében, és abban, hogy mindent megtesznek a feszültség enyhítése érdekében" - mondta Stephanie Yon-Courtin, az EP képviselője.
Mi lesz, ha a franciák nem adnak áramot Jerseynek? "Ezek csak szavak. Nem akarunk háborúzni" - hangsúlyozta az Európai Parlement képviselője, aki azért hozzátette : "megvizsgálunk minden ellen intézkedési lehetőséget."
Patthelyzet a helyszínen
A tiltakozó francia halászok Jersey legnagyobb kikötőjének bejáratánál várnak valamiféle fordulatra, míg a két brit őrnaszád tisztes távolból figyeli őket.
Boris Johnson brit miniszterelnök tárgyalt Jersey főminiszterével és külügyminiszterével. Az utóbbi elmondta a BBC tudósítójának, hogy "békés tüntetésre számít". Hozzátette: "nagyon is komolyan vesszük a fenyegetést a kikötő esetleges blokádjáról, de diplomáciai megoldásra számítunk."
A normandiai francia halászok főnöke elmondta az AFP hírügynökségnek, hogy nem akarják blokád alá vonni Jersey fő kikötőjét, és a tiltakozó halászok csütörtök délután szépen hazatérnek Franciaországba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.