Gazdaság Bank360.hu 2021. május. 05. 12:57

Tényleg olcsóbb a fogyasztóbarát személyi kölcsön a hagyományosnál?

Egyre nagyobb arányban vannak jelen a pénzügyi szolgáltatások piacán a minősített fogyasztóbarát hitelek és biztosítások; ezek közül a legfiatalabb a fogyasztóbarát személyi kölcsön, melyet jelenleg hét hitelintézet kínál az ügyfeleknek. Mivel tudnak többet ezek a hitelek, mint a hagyományos személyi kölcsönök? Tényleg olcsóbbak, vagy találhatunk kedvezőbbet is a piacon? Ezeknek a kérdéseknek jártak utána a Bank360.hu elemzői.

Január óta lehet igényelni minősített fogyasztóbarát kölcsönt, jelenleg hét hitelintézet kínál ilyen típusú hitelt:

  • OTP Bank,
  • Takarékbank,
  • Erste Bank,
  • Cofidis,
  • Cetelem Bank,
  • Budapest Bank,
  • MKB Bank.

A bankok kínálatában a fogyasztóbarát személyi kölcsönök párhuzamosan vannak jelen a hagyományos piaci megfelelőikkel: felmerül a kérdés, hogy mekkora különbség van a konstrukciók között, illetve, hogy a fogyasztóbarát hitelek le tudják-e körözni az eddig is kedvező hitelajánlatokat. Bármelyik ajánlat is szimpatikus, mindenképpen érdemes összehasonlítani, különösen abban az esetben, ahol mindkét hiteltípus elérhető.

Mitől lesz egy hitel fogyasztóbarát? A minősített fogyasztóbarát jelző ötletével a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rukkolt elő, elsőként 2017-ben jelentek meg ezzel a védjeggyel az első fogyasztóbarát lakáshitelek. A hitelintézetek csak akkor használhatják a fogyasztóbarát jelzőt, ha sikeres pályázatot nyújtanak be az MNB felé, és megkapják a visszaigazolást, hogy a szolgáltatás megfelel feltételeknek. A szabályrendszer elemei közé tartozik a maximalizált kamatfelár, a kedvező járulékos költségek, illetve a hitelbírálati határidőre vonatkozó megkötések is. A lakáshitel mellett már fogyasztóbarát lakásbiztosítások és személyi kölcsönök is elérhetők a piacon.

Van kedvezőbb a fogyasztóbarát személyi kölcsönöknél?

A Bank360.hu személyi kölcsön kalkulátor összehasonlítása alapján van olyan bank, ahol a fogyasztóbarát személyi hitel kedvezőbb, mint a hagyományos párja, máshol viszont közel ugyanannyiba kerül a két konstrukció. A kalkuláció során minden esetben hárommillió forintos hitelösszeggel és 60 hónapos futamidővel számoltunk, havi nettó 250 ezer forint jövedelemérkeztetés mellett.

Látható, hogy több banknál a díjazást tekintve nincs különbség a hagyományos és a minősített fogyasztóbarát kölcsön között - ide tartozik az MKB Bank és a Budapest Bank is. Emellett több olyan hitelintézet van, ahol a fizetendő kamat ugyanakkora, a teljes hitelköltségmutató (thm) terén pedig az egyéb költségek (folyósítási díj, számlavezetési díj) miatt van kis eltérés. A Cetelemnél a fogyasztóbarát személyi hitel valamivel olcsóbb, ez a teljes visszafizetendő összeget tekintve körülbelül 38 ezer forintos különbséget jelent. Szintén nincs jelentős különbség az Erste Banknál és a Takarékbanknál: mindkét esetben a fogyasztóbarát személyi hitel az olcsóbb, összességében körülbelül hétezer forinttal.

Két hitelintézetnél van számottevő különbség, az OTP Banknál és a Cofidisnél. Előbbinél a hagyományos személyi kölcsön 17,87 százalékos THM-mel vehető fel, így a havi törlesztőrészlet 73 293 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 4 420 080 forint. Ennél a fogyasztóbarát verzió közel 400 ezer forinttal olcsóbb összességében: a THM 13,22 százalék, a havi törlesztőrészlet 66 172 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 4 058 992 forint. A Cofidisnél 14,90 százalékos THM-mel elérhető a hagyományos személyi kölcsön, így a havi törlesztőrészlet 69 758 forint, a teljes visszafizetendő összeg 4 185 480 forint. A fogyasztóbarát hitel emellett mindössze 8,90 százalékos THM-mel vehető fel: a havi törlesztőrészlet 61 631 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 697 860 forint - összességében 488 ezer forinttal kerül kevesebbe a fogyasztóbarát verzió.

A bankok között jelentős különbségek vannak

Ha az egyes hitelintézetek ajánlatait hasonlítjuk össze, a fogyasztóbarát konstrukciók tűnnek kedvezőbbnek, az azonban a fenti táblázatokból is látszik, hogy a hitelintézetek között jelentős különbségek vannak - az összehasonlítást tehát ebből a szempontból is érdemes elvégezni. További szempont lehet az is, hogy jelenleg nem minden hazai hitelintézet kínál fogyasztóbarát személyi kölcsönt azok közül, akiknél egyébként elérhető a hagyományos piaci szolgáltatás - vagyis nem biztos, hogy célt érünk, ha kizárólag a fogyasztóbarát hiteleket hasonlítjuk össze.

Mit nyerünk vele, ha fogyasztóbarát személyi kölcsönt választunk?

A fogyasztóbarát hitelek egyik előnye a biztonság, hiszen a fix kamatozást az MNB feltételrendszere garantálja. Más kérdés, hogy a személyi kölcsön piacon évek óta szinte csak és kizárólag ilyen szolgáltatások érhetők el - ezen a téren tehát nem jelent nagy változást. A kamatfelár plafon megszabása sem jelent túl nagy újdonságot az igénylők számára, hiszen a piacon a fogyasztóbarát jelzés nélkül is voltak kedvező ajánlatok. A szabályok szerint félmillió forintos hitelösszegig a kamatfelár nem haladhatja meg a 15 százalékpontot, efölött pedig a 10 százalékpontot. Maximalizálva van továbbá a folyósítási díj mértéke (0,75%), az előtörlesztési díj és a végtörlesztés mértéke (0,5%) is. Ha egy évnél kevesebb idő van hátra a futamidőből, akkor az előtörlesztés díjmentes.

Az igénylés menete továbbá garantáltan egyszerű és gyors, a folyósítási határidő a befogadást követő naptól számított maximum három munkanap, online hiteligénylésnél pedig két munkanap. 2021. júliustól csak az online felvehető személyi hitelek lehetnek fogyasztóbarát kölcsönök.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?