Gazdaság Lengyel Miklós 2021. május. 05. 12:14

Vita alakult ki az amerikai pénzügyminiszter legutóbbi kijelentése körül

Hogyan lehet felvenni a küzdelmet az inflációval szemben?

A hosszú lejáratú államkötvények kamatai emelkedésnek indultak, hiszen sokan aggódnak amiatt, hogy Joe Biden elnök óriási támogatási csomagjai inflációt idézhetnek elő. Ezért most őket akarta megnyugtatni a Janet Yellen pénzügyminiszter rámutatva arra, hogy a támogatási csomagok ugyan igen jelentősek, de az USA gazdaságának méreteihez képest eltörpülnek – számol be a Reuters.

A Wall Street Journal rendezvényén nyíltan megkérdezték Yellentől: hogy értette azt a korábbi kijelentését, hogy enyhe az kamatlábemelés megakadályozhatja a gazdaság túlhevülését? Válasza szerint ő sosem ajánlott és nem is jósolt kamatlábemelést. Majd hozzátette: "Ha van valaki, aki a Federal Reserve Board függetlenségét sokra értékeli, akkor az én vagyok!" – nem csoda, hiszen korábban ő is vezette a Fedet.

Az inflációról ezt mondta az USA pénzügyminisztere: "Nem hiszem, hogy inflációs probléma alakulna ki. De hogyha mégiscsak így történne, akkor a Federal Reserve Board az, amelynek foglalkoznia kell majd vele."

A tízéves USA kincstárjegy kamata 1,58 százalék volt kedden. Korábban emelkedés volt tapasztalható, mert mindenki bízott abban, hogy az amerikai gazdaság gyorsan fellendül amint a pandemiának vége lesz. Jerome Powell, aki Yellen utóda lett a Federal Reserve Board elnöki székében, többször is úgy nyilatkozott, hogy a kamatlábemelés az első negyedévben sokkal inkább azt az optimizmust tükrözte, amely az USA gazdaságának gyors fellendülését várta, és nem pedig azt, hogy a Fed visszatér a hagyományos politikájához, amely kamatlábemelést jelent az inflációs veszély idején. Powell ezek után nyomatékosan hangsúlyozta, hogy szó nincs erről, és maradnak az alacsony kamatlábak.

Mi a Biden-csomagok célja?

A pénzügyminiszter erről azt mondta, hogy a hatalmas összegeket elsősorban a társadalmi különbségek csökkentésére szánják, mert az elmúlt évtizedekben ugyancsak kinyílt az olló az Egyesült Államokban.

A fiatalságra és az oktatásra szánt támogatás, az infrastruktúra fejlesztése mind ebben az irányban hathat – hangsúlyozta Janet Yellen.

A republikánus ellenzék kritizálta Bident amiatt, hogy a gazdagok megadóztatásából akarja feltölteni az államkasszát. Yellen igyekezett megnyugtatni a republikánusokat mondván a tervezett adóemelések nemigen módosítják a növekedést sem lefelé sem pedig felfelé. A költségvetési deficittel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy szeretné, ha "az kicsi és menedzselhető lenne".

zöldhasú
Hirdetés