Gazdaság Lengyel Miklós 2021. április. 13. 15:02

Rég nem látott válságba kerülhetett Észak-Korea a koronavírus miatt

Hivatalosan nemhogy koronavírus-járvány, de fertőzés sincs Észak-Koreában, mivel az ország határait már 2020 januárjában lezárták. A vírusválság ugyanakkor rendkívüli mértékben megviseli a világtól elzárkózó kommunista diktatúrát – derül ki a BBC és a Deutsche Welle összeállításaiból.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

"Nehéz időkre kell felkészülnünk" – hangsúlyozta az Észak-Koreát kormányzó pártkonferenciáján Kim Dzsong Un, aki utalt arra, hogy olyan helyzet alakulhat ki, mint a kilencvenes években, amikor százezrek haltak éhen az országban – bár a BBC az akkori eseményeket taglalva egyenesen 3 millió éhhalálról írt a 24 milliós országban.

Az ok: a Szovjetunió bukása, amely fontos külső támogatástól fosztotta meg a nemzeti kommunista rendszert, és a katasztrofális gazdaságpolitika, amely az összes erőforrást a hadiiparra koncentrálta.

A mostani bejelentésben az a kiemelkedő Colin Zwirko Észak-Korea-szakértő szerint, hogy Kim Dzsong Un ritkán használ ilyen nyelvezetet. A diktátor ugyanis Nehéz Menetelésről beszélt, ez pedig a kilencvenes évek tömeges éhhalálának körülírása a pártzsargonban Észak-Koreában.

Ráadásul Kim Dzsong Un múlt októberben könnyek között kérte népe bocsánatát beismerve, hogy ő sem tett meg mindent a lakosság nehéz életkörülményeinek enyhítésére.

Mennyire rossz a helyzet?

Lina Yoon, a Human Rights Watch kutatója szerint a fő gond az, hogy Kínából semmilyen élelmiszer sem érkezik a hermetikusan lezárt határon át. Ezért nagyon sok a koldus az utcákon, és éhhalálról is érkeznek hírek.

Az ENSZ Észak-Korea-szakértője, Tomas Ojea Quintana arra figyelmeztetett, hogy "nagyon komoly élelmezési válság várható", és emiatt fennáll a tömeges éhezés veszélye.

A létfontosságú kínai kapcsolat már 2018-ban gyengülni kezdett, amikor Peking csatlakozott ahhoz az ENSZ szankcióhoz, amely a katonai nukleáris fejlesztés leállításának elszabotálása miatt sújtotta Észak-Koreát. Tavaly ez a csökkentett kínai kereskedelem esett vissza 80 százalékkal – megfosztva ezzel létfontosságú cikkektől Észak-Koreát.

A kukorica például, amely alapvető táplálék az országban egyre kevésbé megfizethető:

egy kiló már többe kerül, mint egy munkás havi bére.

A helyzetet az sem segíti, hogy Észak-Koreában még mindig jegyrendszer van, amely a hatalmi piramisnak megfelelően osztja el az árukat az emberek között. Márpedig a hiány már akkora, hogy olykor az elit is nélkülöz. Sőt, az országban már a diplomaták is nehezen jutnak hozzá fogkrémhez vagy vécépapírhoz.

Colin Zwirko a Deutsche Wellének azt mondta, hogy a vészhelyzetben Észak-Korea a kínai határ megnyitására készül. Ennek érdekében kiadtak egy olyan utasítást, amely arra vonatkozik, hogy a határon hogyan kell fertőtleníteni az importárukat.

Pandémiaparanoia uralkodik

Észak-Korea hivatalosan azt állítja, hogy mentes a koronavírus-fertőzéstől, de ezt csak kevés szakértő hiszi el. Korábban voltak olyan információk is, hogy maga Kim Dzsong Un is megfertőződött, ezért is záratta le a határokat oly sebesen. A diktátor hetekre eltűnt a nyilvánosság elől, de természetesen senki sem erősítette meg a dél-koreai hírszerzés információját.

Bár hivatalosan nincs Covid–19 Észak-Koreában, de a maszk viselése általánosan kötelező, és súlyos büntetés jár annak, aki azt elmulasztja – erről a Koreai Egyesítési Minisztérium szakértője tájékoztatta a Deutsche Wellét.

A Koreai Egyesítési Minisztérium Szöulban működik, és igyekszik enyhíteni az egyszerű emberek sorsán Északon. Dél-Korea többször is segélyt ajánlott Északnak: élelmiszert és gyógyszert küldtek volna, de ezt Kim Dzsong Un rendszere kapásból elutasította.

Ehelyett a diktátor húga beavatkozással vádolta meg Dél-Koreát, Kim Dzsong Un pedig közölte: folytatják a nukleáris és rakétafejlesztési programot, amely felemészti az ország gazdaságának legnagyobb részét.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.