Azt tanácsolták az önkormányzatoknak, hogy vegyenek fel hitelt, vagy adjanak el valami vagyontárgyat.
Mind a 47 érintett, 25 ezernél több lakosú vidéki várossal egyeztett és hamarosan elkészül az előterjesztés, ami alapján májusban várható kormánydöntés – mondta a 168.hu-nak Balla György miniszteri biztos. Balla feladata, hogy a városokkal tárgyaljon az önkormányzatokkal arról, miként tudná a kormány kompenzálni a településeket az iparűzési adó megfelezése miatt.
Balla a lapnak leszögezte, hogy nincs mit kompenzálni, szerinte nem elvonás történt a városoknál, mert az adó elengedett fele helyben, ott maradt a vállalkozásoknál. Azt elismerte, hogy a pénz így nem folyt be a városok kasszájába, de úgy véli, nem csak a városok vannak mínuszban, hanem a kormány is. A biztos szerint ennek ellenére a kormány megnézi, milyen segítséget tud nyújtani ezeknek a városoknak.
A lapnak azt mondta, hogy várhatóan helyi beruházásokhoz, fejlesztésekhez tud támogatást nyújtani, illetve legkorábban jövő évtől átvehet olyan feladatokat – finanszírozással együtt –, amelyeket eddig az önkormányzatoknak kellett kötelezően ellátniuk.
Gémesi György, Gödöllő polgármestere, illetve a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a megbeszéléseken kiderült, működésre nem kapnak pénzt, ehelyett azt tanácsolták, hogy a működési hiányt oldják meg hitelfelvétellel vagy adjanak el vagyont.
"Rendesen megizzasztottak" - folytatódott a húzd meg-ereszd meg a kormány és az önkormányzatok között
Érd tavaly, év végén számított rá, hogy jut neki legalább 800 millió forint a kormányzati támogatásokból, de végül állami támogatás nélkül maradt. A 75 ezres város polgármestere, Csőzik László több, 25 ezer lakosnál nagyobb település polgármesterével együtt azért ment ma a Miniszterelnöki Hivatalba, hogy a kieső iparűzési adóbevétel kormányzati kompenzálásáról tárgyaljon Balla György fideszes miniszteri biztossal.
A kormány tavaly a vírushelyzetre hivatkozva elvonta a településektől
- a gépjárműadót,
- a reklámhordozók után fizetendő építményadóból származó bevételt,
- adóemelési stopot vezetett be,
- felére csökkentette a kis- és közepes vállalkozások iparűzési adóját.
- Mindemellett a szolidaritási hozzájárulás és a vírus elleni védekezés költségei is terhelik a településeket.
A kormány az elvonásokkor megígérte, az önkormányzatok veszteségét valamilyen formában kompenzálni fogja. Január 14-én jelent meg az a kormányrendelet, amely szerint a 25 ezernél kisebb lakosú települések automatikusan megkapják a teljes kieső összeget, a kormány erre 50 milliárd forintot szán. A nagyobb városoknak pedig egyeztetést ígértek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.