Gazdaság HVG 2021. március. 17. 15:47

Éket vert a vakcinabeszerzés az uniós államok közé

Orbán Viktor a keleti vakcinák beszerzését igyekszik külpolitikája igazolására felhasználni. Brüsszelt leginkább az ellenséges kommunikáció zavarja, de visszavágás előtt az EU-nak is bizonyítania kell.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Azt Brüsszelben is respektálják, hogy a magyar kormány fel akarja gyorsítani a társadalom immunizációját. Persze a keleti vakcinabeszerzés eltér az uniós intézmények és jó néhány tagállam megközelítésétől, amelyek inkább a biztonságra fektetik a hangsúlyt, és megvárják az Európai Gyógyszerügynökség tudományos véleményét, mielőtt orosz vagy kínai oltóanyagot vennének. Az uniós intézmények valódi problémája azonban azzal van, hogy a döntést EU-ellenes retorika kíséri, amellyel Orbán Viktor – tudatosan vagy sem – Moszkva és Peking érdekeit szolgálja. Ahogy Kristine Berzina, a German Marshall Fund elemzője a HVG-nek mondja: "ha nincs az uniós államok között egyetértés, az minden alkalommal győzelem az oroszok és a kínaiak számára".

Az amerikai agytröszt brüsszeli irodájának szakértője szerint a vakcinabeszerzés tovább fokozta az uniós országok külpolitikai megosztottságát. Márpedig Kína és Oroszország sokat tesz azért, hogy különböző kérdésekben éket tudjon verni a partnerek közé – emelte ki. Mint az Európai Külügyi Szolgálat elemzése kifejti, Moszkva és Peking két fő módszerrel, álhírek és félrevezető információk terjesztésével, illetve az úgynevezett vakcinadiplomáciával igyekszik az európai közvéleményt formálni.

A szorgosan kommentelő trollok posztjainak, az összeesküvés-elméleteket hirdető cikkeknek és az igazságot elferdítő híradásoknak pontosan az az üzenete, amit a magyar kormányfő is mondott: "Brüsszel elszúrta a vakcinabeszerzéseket, és ha Magyarország nem rendelt volna keletről is oltást, akkor most nagyon nagy bajban lennénk".

A vakcinákkal kapcsolatos dezinformációkről bővebben a HVG e heti számában és a hvg360-on olvashat.

HVG

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.